btbilgi

İtalyan Teknoloji Enstitüsü (Italian Institute of Technology’s – IIT) geleceğin acil yardım robotlarının bir örneğini hayata getirmiş. Geçen hafta yayınlanan bir video, WALK-MAN ismindeki bu insansı robotun yapabildiklerini göstermesi açısından dikkat çekti. Bu robot 2015’de ilk inşa edilen robotun gelişmiş versiyonu. Robot 1,85 metre boyunda, 102 kilogram ağırlığında ve her kolunda 10 kiloya kadar ağırlık taşıyabiliyor. 1 kWh’lik bataryaya sahip robot 2 saatlik kesintisiz operasyon süresine sahip.

Tanıtım videosundaki simülasyon senaryosunda, depremden sonra bir endüstriyel tesisteki gaz sızıntısı durumu ele alınmış. WALK-MAN robot bu senaryoda dört görevi tamamlıyor. Birincisi sızıntı ve yangın olan odanın kapısını açıp, içeriye girme. İkincisi gaz sızıntısına sebep olan vanayı bulup kapatma. Üçüncüsü alandan bazı yıkıntıları kaldırma. Sonuncusu ise bir yangın tüpü kullanarak, odadaki ateşi söndürme.

Robotun bu versiyonu henüz tam anlamı ile otonom sayılmaz. Yeni WALK-MAN şimdilik uzaktan kumanda ile bir operatör tarafından idare edilmekte. Fakat şu hali bile, insanların girerse hayatlarını tehlikeye gireceği yerlerde çalışma için yeterli. IIT’den yapılan açıklamaya göre ilerideki versiyonlarda yarı-otonom ve sonunda da tam otonom çalışma becerisi eklenecek. Böylece robot ile operatör arasındaki kablosuz iletişim hattında bir sorun olursa, robot belirlenmiş görevi kendi başına devam ettirecek kadar yapay zeka desteğine sahip olacak.

Felaketlerde yardımınıza bu kahraman koşacak: WALK-MANProjenin ilerideki aşamalarında yapay zeka dışında geliştirilecek yönler şöyle sıralanmış:

  • Tüm vücut parçalarının hep beraber daha tutarlı ve dengeli bir hareket kapasitesine sahip olması. Böylece felaket alanlarında yıkıntı temizleme görevlerini daha etkili şekilde yapabilecek.
  • Robotun çevre tarama, analiz ve karar verme yeteneklerinin güçlendirilmesi.
  • Daha sağlam ve dayanıklı motorların geliştirilmesi. Böylece robot görev başında daha uzun süre bakım gerektirmeden kalabilecek.
  • Uzaktan kontrol şemalarında daha doğal hareket algoritmaları. Bu da operatörlerin yapmak istedikleri karmaşık insansı hareketleri, robotun en uygun biçimde tekrarlayabilmesine yarayacak.
Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.