btbilgi

Microsoft’un başkanı Brad Smith ve Yapay Zeka Araştırmaları bölümünden sorumlu Müdür Yardımcısı Harry Shum beraberce bir kitap yazmışlar. Sektörün bu iki önemli isminden gelen kitabın ismi “The Future Computed”. Ücretsiz şekilde indirilip okunabilen kitapta, ikilinin yakın gelecek öngörüleri bulunuyor. Kitaba göre şirketler gelecekte başarılarını sürdürmek istiyorlarsa yapay zeka (Artificial Intelligence – AI) teknolojilerine canla başla sarılmalı.

Smith ve Shum’un özellikle üzerinde durduğu noktalardan biri bilginin paylaşılması. Yapay zeka araştırmaları sonucunda şirketlerin ve kurumların elde ettiği verilerin daha geniş ve serbestçe yayılması gerektiğine inanıyorlar. Böylece bilgi hızla artacak ve yapay zeka da olması gereken noktaya küresel olarak daha çabuk varabilecek. Hatta rakip firmaların bile birbirileri ile bu veri paylaşımı konusunda anlaşmaları gerektiği savunuluyor.

Microsoft yapay zeka vizyonu: 20 yıl içinde herkese ikinci AI benlik…
Brad Smith ve Harry Shum (Kaynak: Microsoft)

Bir diğer bahsedilen önemli konu ise gelecek 20 yıl içinde her insanın kendine özel birer AI asistana sahip olacağı. Bu asistanı düşünürken aklınıza şu andaki Siri (Apple), Cortana (Microsoft), Alexa (Amazon) veya Bixby (Samsung) gelmesin. Bahsedilen şey her kişinin şahsi asistanı. Bu dijital asistanlar sizinle ilgili bilinmesi gerekli her şeye hakim olacaklar, günlük tüm programınızı düzenleyebilecekler, yemekten müziğe tüm tadlarınızı bilecek ve bunların hepsini sizin isteğiniz üzerine değerlendirecek. Microsoft yöneticileri kitapta bu şahsi AI yapıları için “alter ego” (ikinci benlik) tanımını kullanıyor.

Bu AI ikinci benlikler tamamen bize özel olacağı gibi, çok ileri yeteneklere bile sahip olabilirler. Bizimle gerçek bir insanmışçasına sohbet edebilmek bunlardan biri. Satın almayı çok isteyeceğimiz şeyleri internet üzerinden takip edip, bütçemize uygun olarak bizim yerimize alışveriş yapmak bir başkası. Hatta eğer Elon Musk’ın insan-bilgisayar beyin arayüzü fikri gerçek olursa, yapay zekalı dijital asistanlarımız ile sesli konuşmak zorunda bile kalmayabiliriz. Yapay zekalar ile bu kadar entegre bir ilişki, bizi normalde daha zeki hale getirmeye de yarayacak.

Kitapta bahsedilen bir diğer konu da yapay zekanın insanlaştırılması. AI uygulamaları insanlarla ilgili hayati kararlar vermeye yakın hale geldiklerinde, biliminsanlarının onlara etik becerileri kazandırması gerekli denilmekte. Teknoloji firmaları ve araştırma kuruluşları yapay zekaları insanlığa verebilirler ama bunların nasıl kullanılacağı bambaşka bir mesele. Business Insider sitesindeki bir söyleşide Smith şu sözleri aktarmış: “Her zaman teknoloji şirketlerinin bu teknolojiye ne kadar hakim olduklarından bahsediyoruz. Fakat şirketler yapay zekanın topluma faydalı ve sorumluluk içinde kullanılması konusunda her zaman yeterli olmayabilirler.”

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.