btbilgi

Bir Mars gününe “Sol” denilmekte. Mars üzerinde bir gün, Dünya’dakinden 40 dakika daha uzun. Kızıl gezegende bir sene demek, neredeyse iki Dünya yılına denk. Ve bu gizemli gezegende ömrünü çoktan doldurmuş ama çalışmaya devam eden küçük bir gezgin (rover) var. NASA’nın 2003’de Mars’a yolladığı Opportunity ve kardeşi Spirit boylarından büyük işler başardılar denilebilir.

17 Şubat 2018 tarihi itibarı ile, gezgin Opportunity aracı Mars üzerinde 5 bin Sol geçirmiş durumda. Yani bir golf arabası büyüklüğündeki bu araç kızıl gezegen üzerinde güneşi 5 bin kere görmüş. Bu görevin en fazla 3 ay, yani 90 Sol sürmesi planlanmış. Tasarımcıları gezgin aracın Mars üzerinde bir kışa bile dayanamayacağını zannediyorlarmış. Halbuki tahminlerin ötesinde dayanıklı çıkan gezgin sekiz Mars kışı atlattı ve göreve devam ediyor.

Gezgin Opportunity Mars üzerinde güneşi 5 bin kere gördüBu tahminlerin ötesindeki operasyon süresinin sebeplerinden biri gerçekten de Opportunity’nin epey sağlam üretilmiş olması. Bir diğer sebep ise enerjisini sağladığı güneş panellerini kendi kendine Mars tozundan temizleyebilmesi. Kardeşi Spirit 2004 yılında tekerleklerinden birinin kırılması sonucu zor zamanlar geçirdi ama kendini sürükleyerek harekete devam etmei başardı. 2009’da bir kum havuzuna takılan Spirit, güneş panellerinin üzerinde biriken kum yüzünden 2010 yılında artık kıpırdayamaz hale geldi ve 2011’de de resmi olarak görevine son verildi.

Opportunity ise daha şanslı çıktı ve 14 sene boyunca hareket etmeye devam etti. Dünya’ya toplamda 225 bin fotoğraf ve 10’uncu yılında da bir 360 derecelik panaromik görsel yolladı. Gezgin Dünya dışında bir uzay kütlesinde en uzun mesafe yol gitmiş araç rekorunu 43 kilometre ile elinde tutmakta. Bu rekor daha önce Rus Ay gezgini Lunokhod 2’nin elindeymiş. NASA yetkilileri artık gezginin ömrü ile ilgili öngörüler yapmaktan vazgeçmişler ve mümkün olduğu kadar uzun süre veri toplamaya odaklanmışlar. Opportunity hala çeşitli keşifler yapıyor ve insanlığı sürprizlerle karşılaştırmaya devam ediyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.