btbilgi

Mobil Dünya Kongresi 2018’de bir açıklama yapan Facebook, daha çok insanın online olmasını sağlamak adına başlattığı yeni girişimleri tanıttı. Bu projelerdeki amaç iletişim ağlarının geleceğimiz için daha sağlıklı hale gelmesi, bağlantının az olduğu bölgelerde yeni iletişim ağları yaratılması; yeni teknolojiler, araçlar ve programlar geliştirerek daha çok insanın internet hizmetlerinden faydalanmasını sağlamak. Sosyal medya devinin açıkladığı projeler şu şekilde:

Terragraph

Terragraph, kalabalık şehirlere hızlı internet bağlantısı getirmek için optimize edilmiş çok-düğümlü kablosuz bir veri taşıma sistemi ve milimetre dalga. Facebook, Terragraph’ı desteklemek için dünyadaki kırsal ve az gelişmiş bölgeler için iyileştirilen düşük-güç üs istasyonu OpenCellular ile yeni ortaklık denemeleri yapmaya başladı. Buna ek olarak Facebook, var olan ağları gelecek için iyileştirme adına da Terragraph’ın müşteri trafiğine hizmet eden iki bölgede ortaklarıyla birlikte saha denemeleri yapmaya başlayacak. Bu ortaklık kapsamında:

  • Deutsche Telekom, milimetre dalga teknolojisinin Avrupa genelinde kullanımını etkin bir şekilde değerlendiriyor.
  • Macaristan’ın en büyük telekomünikasyon şirketi ve Deutsche Telekom’a bağlı bir kuruluş olan Magyar Telekom, bugün Budapeşte’de bir Terragraph saha deneyi uygulaması başlatmayı planlıyor.
  • Ayrıca Telenor ile yapılan ortaklıkla Kuala Lumpur’da bir Terragraph üretim saha deneyi yürütülmesi planlanıyor.

Facebook’dan daha fazla kişiye internet ulaştırmak için projelerTelecom Infra (TIP)

İki sene önce Facebook ve birkaç endüstri ortağının ağ yapılanmasındaki yenilenmeyi hızlandıracak ve daha fazla insanın internette vakit geçirebilmesini sağlayacak yeni teknolojiler geliştirmek için işbirliği yapmasıyla başlatılan Telecom Infra Projesi de (TIP), 500’den fazla şirket büyüklüğüne erişti.

Telefonica İşbirliği

Bağlantı imkânının sınırlı olduğu bölgelerde ağ oluşturmaya odaklanan Facebook, Peru’nun kırsal alanlarındaki mobil kapsama alanını genişletmek için Telefonica ile birlikte çalışıyor. Bugün Facebook ve Telefonica, dağlık bölgelerdeki ve Amazon yağmur ormanlarındaki on binlerce Peru vatandaşına yüksek hızlı mobil internetin ilk dağıtımlarının tamamlandığını duyurdu ve bu kırsal bağlantı işbirliğini daha fazla Latin Amerika ülkesine yaymanın planlandığını bildirdi.

Orange İşbirliği

Facebook, Orange ile yaptığı işbirliği kapsamında Afrika’da bağlantısı olmayan bölgelerin geliştirilmesini amaçlayan bir girişim yapıyor. Facebook, Orange ile bölgede daha fazla insanı online dünyaya dâhil etmeyi hedefliyor.

BT, Nokia ve Cavium İle Deneme

Facebook, OpenCellular platformu ve Nokia’nın uzaktan otomatik bağlantı, yapılandırma ve izleme desteği içeren bulut tabanlı dağıtım modeli arasındaki birlikte çalışılabilirliği göstermek için BT, Nokia ve Cavium’la ortak bir deneme yapacağını da açıkladı.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.