btbilgi

İleri bilişim teknolojileri otomotive yaklaştıkça, bu alandaki firmalar da dünyanın en büyük teknoloji şovlarında ağırlıklarını göstermeye başladılar. Artık otomotiv fuarları ile yetinmeyen markalar, Mobil Dünya Kongresi gibi etkinliklerde yeniliklerini göstermeye daha hevesli. Bu markalardan biri olan Alman devi BMW, bu seneki Mobil Dünya Kongresi’nde elektrikli i3 modelinin özel bir otonom versiyonunu da tanıttı.

Elektrikli ve otonom BMW i3 aracın en ilginç özelliklerinden biri de, park ettiği yerden akıllı telefonunuz ile çağırabilmeniz. Sunum alanında yapılan demolarda, akıllı telefon üzerindeki uygulama ile aracın durumunu görebiliyor ve bulunduğunuz noktaya gelmesi için komut verebiliyorsunuz. Araç geldiğinde de arka koltuğa yerleşiyor, navigasyon sisteminden kendinize bir film seçiyor ve keyfinize bakıyorsunuz. Çünkü bu otonom i3 sizi istediğiniz yere kendi kendine götürebilme becerisine sahip.

BMW akıllı telefonu bir otonom i3 araba anahtarına çevirdiBu becerinin bir ek kolaylığı daha var. Vardığınız yerde siz araçtan inip, aracı uygulamadan park moduna geçirdiğinizde i3 kendi kendine bir park yeri bulmak için etrafı taramaya başlıyor. Otonom araçlar henüz satılmaya başlanmadı fakat BMW’nin ‘Digital Key’ sistemini çok kısa sürede kullanımda görebiliriz. 2018’in Temmuz ayında ilk kez devreye alınacak dijital anahtar sistemi ilk aşamada Samsung akıllı telefonlarda çalışacak. Dijital anahtar sahibi, bu özelliği istediği beş kişi ile paylaşabilecek. Bunun benzerini artık dijital ev kilit sistemlerinde de görmekteyiz.

BMW akıllı telefonu bir otonom i3 araba anahtarına çevirdiBMW’nin duyurduğu bir başka yenilik de araçlarına eklenecek ikinci bir eSIM modülü. Bu modül araçta bir Wi-Fi hotspot yaratacak ve isteyen herkes araç içindeyken buna bağlanıp kablosuz internetini kullanabilecek. Araç içindeki direk hatta arama yapıp, mesajları okutabileceksiniz. Yani bu eSIM sayesinde aracınız sizin için ikinci bir akıllı telefon gibi de işlev görebilecek. Bu ileri seviye özellikleri birkaç seneden önce piyasada göremeyeceğiz belki ama bu demolar otomotiv sektörünün bizi götürmek istediği yön ile ilgili bilgiler vermesi açısından önemli.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.