btbilgi

Dünyanın en küçük şehir-devletlerinden biri olan Singapur’da, New York şehrinin üçte ikisi kadar alanda 5,6 milyon kişi yaşıyor. Bu durum nüfus kontrolünden altyapıya, araba sahipliğinden yerleşim alanalrına kadar birçok konuda sorunlar yaratmakta. İşin kötüsü, Singapur hükümeti 2030 yılına kadar nüfusun 1,3 milyon kişi daha artmasını beklemekte. Tüm bu ihtiyaçları ve daha fazlasını karşılayabilmek amacıyla, ülke yönetimi yer altı alanlarını kullanmak üzere planlar yapıyor.

Singapur’un altı zaten tren ağı, alışveriş merkezleri, yaya tünelleri ve beş şeritli bir otoyol ile dolu. Marina Kıyı Otobanı adındaki bu yol ülkenin tüm otoyollarının yüzde 10’unu tek başına oluşturmakta. Geçen sene yerin altında inşası biten ‘Underground Ammunition Facility’ isimli patlayıcı ve askeri malzeme deposu, ülkenin yer üstü yüzeyinde 400 futbol sahası kadar bir alanı kullanıma açmış durumda. Singapore Power firmasının yer altında oluşturduğu ısıtma/soğutma ağı ise hem dünyanın kendi çapında en büyüğü, hem yüzeyde kullanılabilir alanlar oluşturmuş, hem de karbon emisyonlarını azaltmaya yardımcı olmuş.

Tüm bunların üzerine, şimdi Singapur yerin altında daha da fazla alan kazanmak için kazmaya başlamış durumda. Ülke bu alanda Ar-Ge çalışmalarına 188 milyon dolarlık bir bütçe ayırmış. 2019 yılında açıklanması hedeflenen yer altı yerleşim planında, aşağıya gitmesi potansiyel projeler arasında elektrik ve iletişim hatları, su rezervuarları, yeni tren hatları da var. Ayrıca JTC Corporation gibi özel sektör firmaları yer altında çeşitli araştırma merkezleri kurmayı da planlıyor. Bunların hepsi yukarıda yer açacağı gibi, artmakta olan nüfusa gerekli altyapı hizmetlerinin de garantilenmesi sağlanacak.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.