btbilgi

ABD’de sivil ve ticari uzay firmaları devletin sorumluluklarını üstlendikçe, çok ilginç projelere tanık oluyoruz. Bunlardan biri de Bigelow Aerospace firmasının, daha önce olsa “çok saçmaymış” deyip geçeceğiniz şişirilebilir uzay yaşam modülleri. Las Vegas kökenli firma bunun ilk örneği olan BEAM’i (Bigelow Expandable Activity Module) 2016 yılında Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) yollamıştı. Böylece teknolojinin sadece teorikte değil, pratikte de işe yaradığı ispatlanmış oldu.

Firma yeni kurduğu ‘Bigelow Space Operations’ (BSO) isimli yan şirket ile işi bir adım daha ileri götürmeye çalışıyor. Bu şirket ana firmanın ürettiği uzay modüllerinin, yörüngede bir uzay istasyonu olarak kullanılması ve işletilmesi üzerine yoğunlaşacak. İlk hedefleri 2021 yılında yörüngeye yollanacak iki büyük boy şişirilebilir modül. B330 serisi denilen bu modüller roket içinde sıkıştırılmış biçimde kargo bölümünde yer alacak. Hedef noktaya varıldığı zaman şişirilecekler ve her biri 340 metreküp alana sahip olacak. Bu alan şu andaki ISS’in iç kapasitesinin kabaca üçte biri büyüklüğünde.

Bigelow Aerospace konuyla ilgili yaptığı resmi açıklamada “B330-1 ve B330-2 modüllerinin 2021’de yörüngede olmasını planlıyoruz, yani 2018 yılı BSO için devreye girme ve çalışmaya başlama zamanı. Yörüngede insanların kalıcı olarak yaşayacağı bu iki modül, insanoğlunun uzayda sahip olacağı en büyük ve karmaşık yapılar olacaklar” diyor. Bir kez operasyonel hale geldikten sonra, B330 modüllerinin farklı amaçlar için şirketlere ve uzay araştırma kurumlarına kiralanması sözkonusu olacak.

Firmanın gözünü diktiği asıl büyük hedef ise şişirilebilir yapılardan oluşan büyük bir uzay istasyonu. Tek bir roketle yörüngeye yollanacak bu istasyon, ISS’in şu andaki basınçlı iç hacminin 2,4 katı büyüklüğe sahip olacak. Yeni kurulan BSO’nun görevlerinden biri de bu şişme uzay istasyonunun işletilmesi. Yeni modüllerin üretilmesi için Bigelow Aerospace Florida ve Alabama’da fabrikalar kurmayı planlıyor. BSO’nun bu seneki işi ise yakın gelecekte yörüngeye yollanacak modülleri ve istasyonu kullanmak isteyen tüm potansiyel müşterilere ulaşıp gerekli ön çalışmaları yapmak. Firma ayrıca tüm üretim, yönetim ve destek işleri için 400-500 kişilik bir çalışan arayışında olduğunu da aktarmakta.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.