btbilgi

Dünya genelinde özellikle büyük şehirlerde ulaşım için hızlı ve güvenli temassız ödeme yöntemlerinin kullanımı günden güne artış gösteriyor. Temassız işlemlerin bu denli hızlı yükselişi, kullanıcının üzerinde olduğu için daha güvenli bulunan giyilebilir cihaz kullanımının yükselişini de beraberinde getiriyor. Ödeme teknolojileri firması Mastercard’ın araştırmasına göre 2015’in ilk yarısında Avrupa genelinde yapılan temassız ödeme yüzde 170 artarken, 2016’da ise 3 katına çıktı.

Dünya çapında kullanıcılar temassız ödeme cihazlarını seviyorAkıllı saat, bileklik, anahtarlık gibi akıllı giyilebilir cihazlarla “göster ve geç” şeklinde yapılan temassız ödemelerin Avrupa’da yüzde 24 oranında artması beklenirken, yüzde 170 oranındaki artış temassız ödemenin tercih edilmesinin önündeki engellerin kalkmasına bağlanıyor. Yapılan araştırmalar, dolandırıcılıkla ilgili endişelerin önüne geçilmesi sayesinde, temassız ödemelere olan güvenin arttığını ve giyilebilir ödeme cihazlarının daha fazla tercih edildiği belirtiliyor. Günümüzde Avrupa’da 175 milyondan fazla kişinin giyilebilir cihazlarla ödeme yapmayı tercih ettiği tahmin edilmekte.

Dünya çapında kullanıcılar temassız ödeme cihazlarını seviyorMastercard altyapısı üzerinden yapılan temassız ödemeler ise geçtiğimiz sene yüzde 145 artış gösterdi. Mastercard bankaların yanı sıra perakende noktaları ile de giyilebilir teknolojilerin kullanımı için iş birlikleri yapıyor. Bu iş birlikleri ile tüketicinin de artan güveni sayesinde Avrupa’da temassız ödeme kabul eden perakende noktalarının sayısı yüzde 42 artış gösterdi. Tüketici tercihlerinin de bu yönde olması ve yeni teknolojilere artan güven ile eski ödeme yöntemleri yerini, giderek daha iyi bir tüketici deneyimi sunan temassız giyilebilir teknolojilere bırakmaya başladı.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.