btbilgi

Alman otomotiv devi Daimler’in en gurur duyduğu sektörlerden biri kamyon olsa gerek. Fakat Tesla’nın geçen aylardaki ilk elektrikli kamyon tanıtımı, Daimler dahil tüm kamyon üreticilerini telaşlandırmışa benziyor. Firma geçtiğimiz hafta düzenlediği tanıtım etkinliğinde farklı tip elektrikli kamyon projeleri üzerinde çalıştıklarını açıkladı. Bunların arasında küçük boyuttaki 3,5 ton kapasiteli (100 kilometre menzil) FUSO eCanter ve 26 ton kapasiteli, 212 kWh bataryalı (yaklaşık 200 kilometre menzil) büyük boy eTruck da var. Ama asıl üzerinde durdukları model eActros oldu.

Daimler’den yeni elektrikli ağır yük kamyonu: eActroseActros biri 18 ve diğeri de 25 ton kapasiteli iki versiyona sahip olacak. Toplamda 250 kW’lık çift elektrik motoru ile hareket edecek kamyon, iki adet 240 kWh’lık lityum-iyon batarya setinden güç alacak. Elektrik motorları maksimum itiş sağlayabilmek için arka aksta yerleştirilmiş. Üç fazlı asenkron 400 voltluk motorlar su soğutlmalı. Her biri 125 kW ve 485 Nm maksimum torka sahip. Bu güçte bir araç benzer büyüklükte bir dizel kamyona denk peformans verebiliyor. Kamyonun menzili yaklaşık 200 kilometre olarak belirlenmiş. Elektrikli kamyon tam şarja, şarj istasyonundaki altyapıya bağlı olarak 3-11 saat arasında ulaşacak.

Daimler’den yeni elektrikli ağır yük kamyonu: eActrosMercedes-Benz Trucks firması müdürü Stefan Buchner, eActros’un 2 ve 3 akslı varyantlarının şu anda seçili müşterileri örnek olarak gönderilmeye başlandığını da aktarıyor. Müşteriler bu kamyonları ilk aşama denemelerde kullanacaklar. Mesafe sınırı yüzünden kamyonlar şehir içi kargo ve yük taşıma görevlerinde test edilecek. eActros’un 2021 yılında piyasada olması bekleniyor.

Daimler’den yeni elektrikli ağır yük kamyonu: eActros

Daimler’in duyurduğu modeller ile Tesla’nın tanıttığı elektrikli kamyon arasında hem performans, hem kapasite, hem de işlev olarak fark bulunmakta. Daimler’in kamyonları şehir içi ve civarı menziller için tasarlanmışken, Tesla’nın kamyonu 800 kilometrelik menzili ve 36 tonluk taşıma kapasitesi ile şehirlerarası görevler için planlanmakta. Daimler’in kamyonlardan sorumlu müdürü Martin Daum, yaptığı açıklamada eğer Tesla söylediği aracı piyasaya sürebilirse, firmasının en az iki tane alacağını da açıklamış. Birini söküp inceleyeceklermiş, diğerini ise testler için kullanacaklar. Daum “Bu kamyon bu özelliklerle piyasaya çıkacak olursa, biz birşeyleri atlamışız demektir” diyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.