btbilgi

Korkularımızın üzerine gitmek her zaman doğru çözüm müdür onu bilemiyoruz ama teknoloji bu konuda yardımcı olmaya hazır. Mesela yükselik korkusunu yenmek için sanal ortamda bir gökdelenin tepesine çıkıp aşağı bakmaya ne dersiniz? Veya açık alanlardan korkuyorsanız, sanal gerçeklik ile bir ovaya seyahat etmeye? ‘VR Inner Child’ isimli bir çözüm bunu gerçek hale getiriyor.

Litvanyalı TeleSoftas firmasının geliştirdiği VR Inner Child, sanal gerçeklik ortamlarında terapi seansları düzenlemek için tasarlanmış. Psikoterapistlerin hastalarının korkularını güvenli bir ortamda tedavi etmelerine yardımcı olan bu yöntem, kullanıcılara hiper gerçekçilik vaat ediyor. Sanal simülasyonlarda hastalar kendilerinin çocuk versiyonları ile karşılaşıyor. Çocuk halleri kişilerin, yanlarında sistem konusunda eğitimli bir terapist ile birlikte en korktukları senaryodan geçmelerine yardımcı oluyor.

TeleSoftas’ın teknoloji geliştirme müdürü Vytautas Kemesis, sanal gerçeklik içinde hastaların çocuk hallerinin özellikle kullanıldığını söylüyor. Hastalar en korktukları şeyi çocuk versiyonları ile birlikte yaşarken, bu korkuların kaynaklandığı çocukluk bilinçlerine dönüyor ve sorunun kaynaklandığı engeli ortadan kaldırmaya çalışıyorlar.

Seans boyunca hastanın yanında bulunan terapist sanal dünyaya girmiyor. Fakat hem sözlü komutlarla hastayı yönlendiriyor, hem de stres seviyeleri ölçülerek anında senaryoyu modifiye edebiliyor. Hastanın stres seviyesi, bileğe takılan bir sensör ile takip edilmekte. Gerçek zamanlı olarak nabız, terleme ve deri ısısı ölçülüyor. Ayrıca sanal gerçeklik gözlüğünün içindeki kamera ile de hastanın göz tepkileri taranmakta. Sanal ortamdaki senaryoda hasta bir oyunlaştırma mekanizması sayesinde çeşitli görevleri tamamlıyor ve terapist de hastayı takip ederek sınırlarına kadar zorlanmasını sağlıyor.

Kemesis sistemin henüz klinik denemelerinin tamamlanmadığını açıklamış. Ama teknolojinin üzerine kurulduğu ‘transaksiyonel analiz teorisi’ psikolojide uzun yıllardır uygulanmakta olan bir teknik. Bu tekniğin korkular ve fobilerin tedavisinde işe yaradığı kanıtlanmış. Firma bu tekniği sanal ortama taşıyarak kişileri potansiyel fiziksel zarardan korumayı amaçlamakta. Sistem gelecek hafta Barselona’da düzenlenecek Mobil Dünya Kongresi 2018’de tanıtılacak.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.