btbilgi

Elektrikli otomobiller fırtına gibi geliyorlar. Neredeyse tüm otomotiv markaları 2020 ve ötesi için elektrikli planlarını ortaya koydular. Yakın gelecekte müşterileri çok büyük bir rekabet ortamı bekliyor olacak. İşin bu tarafı çok güzel ama ya satılacak tüm elektrikli arabalara gerekli şarj altyapısı ve tesisler konusu nasıl çözülecek? Bu konuda da markalar birşeyler yapıyorlar fakat şarj drone’u Volt gibi orijinal ve yedek fikirlere de ihtiyacımız olacak gibi görünüyor.

Güney Koreli tasarımcı Yeop Baek’in fikri olan bu özel drone, elektrikli arabanız ile çıktığınız uzun yolculuklarda şarj istasyonu bulamadığınız noktalarda yardımıza koşabilir. Elektrikli arabaları bağrına basan ülkelerde bile yakın gelecekte ana merkezler ve otobanlar dışında şarj istasyonu sorunları yaşanacağı garanti. Dört pervaneli bir uçan drone olan Volt, taşıdığı ek batarya paketi ile aracınızı yolda kalmaktan kurtarmak için tasarlanmış.

Volt: Acil durum elektrikli araba şarj servisi drone’uDrone’un dayanlıklı bir gövdesi ve indiği yerde yere sağlam basıp zarar görmemesi için uzun dört bacağı bulunmakta. Öne ve arkaya bakan iki kamerası ile hem uçuş boyunca karşısına çıkacak engellerden uzak durabilecek, hem de gerektiğinde vardığı yerde onu çağıran kullanıcının veya acil durumun tespitini yapabilecek. Drone üzerinde araca bataryadan enerji aktarmak için bir de şarj kablosu bulunuyor. Drone aracınızı en azından, en yakın şarj istasyonuna gidecek kadar dolduracak kapasitede bir bataryaya sahip olacak.

Volt: Acil durum elektrikli araba şarj servisi drone’uVolt drone servisini aynı bir Uber taksisi çağırır gibi kullanacaksınız. Akıllı telefon uygulamasından bulunduğunuz noktaya drone isteyecek ve aynı şekilde ödeme yapabileceksiniz. Uygulama otomatik olarak aracınızın yolda kaldığı noktayı saptayıp, en yakındaki şarj drone’unu size yönlendirecek. Bu drone’ların otobanlardan ve şehir merkezlerinden uzak noktalara gidebilmesi için belli uzaklıklara, belli mesafelere ara istasyonlar şeklinde konumlandırılması planlanmış.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.