btbilgi

Apple firması Apple Watch ürünlerinin ardından, kablosuz kulaklık modeli AirPods ile yaşadığı aksesuar başarısını devam ettirmek niyetinde. Her sene akıllı telefon, tablet ve saat ürünlerini yenileyen Apple, 2018’de kulaklıkların yeni bir modelini piyasaya sürmeye hazırlanıyor olabilir. Bloomberg sitesinin firmaya yakın kaynaklardan edindiği bilgiye göre, yeni kulaklıklar daha gelişmiş Bluetooth bağlantısı için yeni bir çipe sahip olacak.

İlk modeli 2016’da iPhone 7 ilebirlikte piyasaya çıkan AirPods kulaklıklar, her ne kadar bir kısım kullanıcıların tepkisini toplamış olsa da genel olarak sevilen bir ürün oldu. İlk versiyon Apple’ın kendi tasarımı olan kabllosuz W1 çipine sahipti. Bluetooth 4.1 standartına uyumlu W1 çipi, kulaklığın iOS cihazlarına hızlı ve tutarlı bağlantı kurmasını sağlamakta. Bloomberg’in haberinde kulaklığın yeni versiyonunda güncel bir çipset olacağı belirtiliyor ama hangi model olacağı söylenmemiş. Tahminler Apple Watch Series 4 cihazlarda bulunan W2 iletişim çipi veya henüz duyurulmamış W3 çipi olabileceği yönünde.

Yeni AirBuds modelinin özelliklerinden biri, Apple’ın dijital asistanı Siri’ye daha kolay ulaşım olacak. Yeni kulaklıkta Siri’ye sesli komut verebilmek için kulaklığa tıklamaya gerek olmayacak, “Hey Siri” demek yeterli. Her ne kadar sokakta kendi kendine konuşan kişiler görmek biraz tuhaf olsa da, artık insanlar Siri gibi dijital asistanlara sesli komut vermeye ve telefonları ile konuşan kullanıcılar görmeye daha alışıklar. Sesli komutlar ile akıllı telefon kullanmak, spor yaparken müzik ddinleyen veya görüşme yapan kullanıcılar açıdından daha büyük bir kolaylık anlamına gelmekte.

Apple’ın 2019 için planlıyor olduğuna inanılan AirPods üçüncü versiyonda ise suya/tere dayanıklılık özelliği olma ihtimali var deniliyor. İlk versiyonun kullanıcılar arasında memnuniyetsizlik yaratmasının sebeplerinden biri, tere dayanıklı olmadığı için spor salonlarında kullanan herkese uygun olmamasıydı. Üçüncü versiyon da büyük ihtimalle su geçirmez olmayacak, yani suya düşürmek hala istenmeyen bir durum. Ama tere dayanıklı olması bile spor yapmayı ve o arada kablosuz kulaklık kullanmayı sevenler için yeterli satın alma sebebi olabilir. İkinci versiyonun tere dayanıklı olup olmayacağı ise henüz belli değil. Apple’dan bu ürünle ilgili henüz bir resmi açıklama yapılmadığını hatırlatalım.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.