btbilgi

Hem dünyada hem de ülkemizde mobil veri trafiği hızla artıyor. Bu trafiği ve artmakta olan yükü kaldırabilmek için 5G mobil iletişim sistemleri tasarlandı. Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye de 5G altyapısı konusunda hazırlıklarını yapmakta. 2020 yılında küresel olarak geçilmesi geçmesi beklenen 5G teknolojileri, halen devam etmekte olan Kış Olimpiyatları’nda da harıl harıl denemeler tabi tutuluyor.

Kullanıcıların büyük kısmı internet erişimi ve online servisler için artık mobil cihazlarını tercih etmekte. Türkiye’de aktif olarak 4.5G kullananların sayısı 24,9 milyona ulaşırken, M2M abone sayısı 4,2 milyonu aşmış durumda. BTK’nın raporlarındaki tahminlere bakılırsa, 5G altyapısı 2020 yılında Türkiye’de de kullanılmaya başlanacak ve mobil teknolojilerde çok önemli bir sıçrayış yaşanacak.

Kullanıcıların 5G ağların devreye alınması ile ortaya çıkaracağı geniş bant erişimdeki artış, veri merkezlerinin altyapılarının yenilenmesine de sebep olacak. Veri merkezlerinin bu duruma hazırlıklı olmak için alması gereken önlemler kısa kısa şu şekilde:

  • Veri merkezi altyapılarının bu ölçekte bir veri akışına hazır olması için kapasitelerin artırılması ve otomasyona açık olması gerekiyor.
  • Ağ anahtarları yenilenmeli ve TIER III standartlarının da ötesine geçerek sunucuların bağlantı noktaları elden geçirilmeli. Şimdiden 25GbE ve 100GbE ağ anahtarlarına geçişlerde artış görülürken, her bir çeyrek dönemde yüzbinlerce cihaz temin ediliyor.
  • Artan geniş bant ihtiyacını karşılamak için birçok farklı kaynaktan fiber bağlantı alınmalı.
  • Daha esnek ve akıllı altyapılar için Telekom operatörlerinin de ağ fonksiyonu sanallaştırma (NFV) sistemlerine geçmesi ve bu teknolojilerin yaygınlaşması gerekiyor. Bu teknoloji ile ağ fonksiyonlarını yerine getiren donanımların da sanallaştırılmış bir hizmet olarak verilebilmesi mümkün kılınıyor.

Konuyla ilgili bilgi veren Radore Veri Merkezi Kurucu Ortağı ve Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Kubilay Akyol, “5G ile birlikte gecikme süreleri 1 milisaniyenin altına inecek. Bununla birlikte kapasite artacak ve otonom araçlardan akıllı şehirlere, bağlantılı cihazlardan daha verimli bir iş yaşamına kadar birçok değişiklik gözlenecek. Bu gelişmelerin tamamı veri merkezlerinin yükünü artıracak. Yapılan tahminlere göre 2019 yılında, veri merkezi trafiği 10 Zettabaytın üzerine çıkacak” şeklinde açıklama yapıyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.