btbilgi

Otomotiv devlerinden Volkswagen son zamanlarda yaşadığı kötü deneyimleri bir kenrara bırakıp, geleceğe bakmaya çalışmakta. Dizel araçlarının emisyon test sonuçlarını etkileyen yazılımı yüzünden milyarlarca dolarlık ceza ödeyen firma, bir yandan da elektrikli ve otonom arabalar için 40 milyar dolarlık bir bütçe ayırdığını duyurmuştu. Bundan sonraki en büyük otomotiv fuarı olan Cenevre Motor Show etkinliğine az zaman kala, Volkswagen gelecek vizyonunun bir parçası olan otonom Vizzion konseptini gösterdi.

Volkswagen’den I.D. serisinin en yeni otonom konsepti: VizzionVizzion firmanın otonom ve elektrikli konsept serisi olan I.D.’nin dördüncü örneği. 225 kW’lik çift elektrikli motora sahip sedan konsept saatte maksimum 180 kilometre hıza çıkabiliyor. Ama asıl becerisi hız değil, mesafe. Firmanın resmi açıklamasına göre bu konsept 111 kWh kapasitelik bataryaya sahip ve bir tam şarj ile 665 kilometre yol gidebilecek. Bu kadar uzun mesafeye sahip olmasının sebeplerinden biri, frenleme esnasında geri kazanılabilen enerjinin kullanıldığı gelişmiş şarj teknolojisi.

Bu modelin elektrikli menzili etkileyici ama bir o kadar daha etkileyici olan otonom sürüş kabiliyetleri. Volkswagen’in “dijital şoför” dediği bu sistem aracın kontrolünü tamamen yapay zekaya bırakıyor. Vizzion iç tasarımında herhangi bir direksiyor, pedal veya kumanda tablosu olmaması ile dikkat çekmekte. Konsept araç trafikte ve otobanda, şehir içinde ve dışında tamamen kendi kendine hareket edecek şekilde tasarlanmış. Bu da yolculara yolda geçirilen zamanı keyiflerine göre kullanma fırsatı veriyor. Aracın yapay zekası, aracı düzenli kullanan her kişinin tercihlerini öğrenecek. Araç içi tüm kontroller ise ses ve el hareket komutları ile sağlanacak.

Volkswagen’den I.D. serisinin en yeni otonom konsepti: Vizzion

Volkswagen 2025 itibarı ile 20’den fazla elektrikli otomobil modelini piyasaya sunmak niyetinde. Bu akım 2020 piyasaya sürülecek ilk I.D. modeli ile başlayacak. Onu kısa aralıklarla SUV sınıfındaki I.D. CROZZ ve geniş iç alana sahip MPV sınıfındaki I.D. BUZZ modelleri takip edecek. Sedan sınıfındaki Vizzion’un ise seri üretime girip girmeyeceği veya ne zaman piyasada olacağı henüz belli değil.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.