btbilgi

Eğer Glastonbury gibi dev bir festivalseniz, katılan 175 bin kişinin çöpünü toplamak epey zor bir iş olsa gerek. Çevre konusunda hassasiyetini kompost tuvaletler ve güneş enerjisi desteği gibi uygulamalar ile her fırsatta gösteren festival yönetimi, şimdi radikal bir karar daha alıyor. 2018’de kullanılan arazinin kendini yenileyebilmesi için düzenlenmeyecek festival, 2019’da geri döndüğünde festival alanında tüm plastik şişelerin yasaklanması kuralı ile gelecek.

Glastonbury festivali yönetimi bu ve benzer hareketlerle katılımcıların bilinç seviyesini yükseltmeyi amaçlamakta. Aynı anda hem eğlenmek, hem de çevreye saygılı olmak mümkün olabilir. Katılımcılar etrafa çöp atmama, çadırlarını terk edip gitmeme, mümkünse festival alanına zarar verecek hareketlerden kaçınma gibi kurallara alışmak durumundalar. Festivale bireysel araçlarla değil toplanarak beraber gelmek de yapılan resmi önerilerden bir diğeri. Ayrıca 2014’den itibaren paslanmaz çelik su şişeleri kullanımı ve bunları kullananlara ücretsiz su dağıtım noktaları gibi bilinçli önlemler de alınmakta.

Plastik kullanımına son verme bu yöndeki en sert yasaklardan biri olacak. Glastonbury festivali yönetimi her etkinlikte yaklaşık 1 milyon adet plastik şişe kullanıldığını saptamış. 2017’deki festivalden sonra çöplerin toplanması ise, iki haftadan uzun süresi ile tarihteki en uzun etkinlik sonrası operasyona dönüşmüş. Bir festival sorumlusu bu yasağın gelecek senenin en önemli noktalarından biri olduğunu ama henüz nasıl uygulanacağına dair ayrıntıların verilemeyeceğini aktarmış. Fakat festival yönetimindeki herkesin bu gelişmenin arkasında durduğu ve gerçekleşmesi için elinden geleni yapacağı belirtiliyor.

Glastonbury festivali 2020 yılındaki etkinlik ile 50’inci yılını kutlayacak. Her zamankinden büyük ve görkemli olacağı tahmin edilen bu festival, çevreci yaklaşımı ile katılımcılarına bilinç kazandırma çalışmaları ile de dikkat çekmeye devam edecek gibi görünüyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.