btbilgi

Spam e-posta gönderenlerin, kurbanların ilgisini çekip paraya çevirmek için küresel olayları sürekli takip ettikleri belirlendi. Kullanıcıların dikkatsizliği ve güveni nedeniyle spam gönderenlerin yöntemleri, gündeme bağlı şekilde etkili olmaya devam ediyor. Popüler konularla dikkati çekilen kullanıcılar, sahte yönlendirmeleri takip ederek sanal tuzaklara yakalanabiliyorlar. Bu konular arasında FIFA 2018 Dünya Kupası ve Bitcoin başı çekenlerden.

Kaspersky Lab’in “2017’de Spam ve Kimlik Avı” (Spam and Phishing in 2017) raporuna göre, suçlular gündemi takip ederek kullanıcıları kandırıp paralarını veya kişisel bilgilerini çalmak için son 12 ayda en çok FIFA 2018 Dünya Kupası ve Bitcoin gibi konuları kullandılar. Dünya Kupası’nın resmi logolarına sahip sahte mesajlarda, organizatörler ve sponsor markalarla ilgili bilgiler ve hatta kullanıcıların çekilişle ücretsiz bilet kazandığını belirten içerikleri yer almakta.

Bitcoin’in değerinin inanılmaz şekilde artması ise, kriptopara birimlerine olan ilgiyi artırdı. Araştırmacılar buna bağlı olarak 2017’nin üçüncü çeyreğinde blokzinciri ve Bitcoin ile ilgili dolandırıcılıklarda artış tespit etmiş. Suçlular spam e-postalarla, Bitcoin kazanma veya kriptopara ticareti araçları şeklinde gizlenen birçok zararlı yazılım gönderme yöntemi kullanıyorlar. Geliştiricilerinin Bitcoin ile fidye talep ettiği Cryptolocker gibi fidye yazılımları, spam e-postalarda geçtiğimiz yıla göre daha az tespit edilmiş.

2017’de e-posta trafiği içinde spam postaların oranı

2017’deki spam e-posta miktarı 2016’ya göre 1,68 puan düşerek yüde 56,63’e gerilemiş durumda. Kimlik avı saldırılarında ise artış gözlemlenmiş. Kaspersky Lab Anti-Phishing sistemi, kullanıcılarının bilgisayarlarında toplam 246 milyon 231 bin 645 kez uyarı vererek durumun ciddiyetini gösteren uyarılardan biri. Bu uyarılarda 2016’ya göre yüzde 59 artış saptanmış.

Spam ve Kimlik Avı raporunun 2017’de ortaya koyduğu diğer önemli siber güvenlik trendleri arasında şunlar da yer almakta:

  • En popüler spam e-posta kaynağı ABD (yüzde 13,21). Onu sırasıyla Çin (yüzde 11,25) ve Vietnam (yüzde 9,85) takip etmekte. İlk 10’a giren diğer ülkeler arasında Hindistan, Almanya, Rusya, Brezilya, Fransa ve İtalya var.
  • Zararlı e-postaların en çok hedef aldığı ülke, 2016’ya göre 2,12 puanlık küçük bir düşüş yaşayan Almanya (yüzde 16,25). En çok hedeflenen diğer büyük ülkeler Çin, Rusya, Japonya, Birleşik Krallık, İtalya, Brezilya, Vietnam, Fransa ve BAE.
  • Kimlik avı saldırılarından etkilenen kullanıcı oranı en yüksek ülke Brezilya (yüzde 29,02 ile).
  • Siber güvenlik ve koruma ürünlerini kullananların yüzde 15,9’u kimlik avı saldırısına uğramış.
Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.