btbilgi

Televizyonlar artık eskisi gibi sadece bize görüntü aktaran basit birer ekran değil. Elektronik ve bilgisayar teknolojisindeki gelişmeler, bu cihazları farklı işlevlere sahip olabilen birer eğlence merkezi haline getirdi. Artık dünya çapında satılan yeni televizyon setlerinin hepsi akıllı TV özellikleri ile pazarlanıyor. Fakat bu akıllanmanın bir olumsuz yanı da, izleyicilerini izleyebilme yeteneğine sahip olmaya başlamaları.

Konuyla ilgili bir araştırma yapan siber güvenlik firması ESET’in raporuna göre, 2018 yılı sonunda dünya çapında 750 milyondan fazla akıllı TV kullanılıyor olacak. Bu akıllı televizyonları biz keyifle izlerkem, onlar da bir yandan bizi izleyecekler. Bu imkan internet bağlantısı sayesinde ortaya çıkmış durumda. Ayrıca artık yeni TV setlerinde kullanıcının el/kol komutlarını saptamaya yarayacak yüksek çözünürlüklü kameralar ve sesli komutları takip edecek mikrofonlar bulunuyor.

2013 yılında araştırmacılar, dünyanın önde gelen bir televizyon üreticisinin internet özellikli bazı modellerindeki güvenlik açıklarının istismar edilerek, kamera ve mikrofonları dahil olmak üzere cihazı uzaktan açabilmenin mümkün olduğunu gösterdi. Kötü niyetli hackerlar TV’leri kullanıcıları takip eden cihazlara dönüştürmenin yanı sıra, gömülü sosyal medya uygulamalarını kontrol edebilir veya kullanıcı adına bilgi yayınlayarak birtakım kişisel dosyalara da erişebilirler. ESET’in raporuna göre son yıllarda satılan her 10 akıllı televizyondan 9’unun bu tür saldırıya maruz kalabilme ihtimali var.

Şubat 2018’de ABD kökenli kar amacı gütmeyen tüketici kuruluşu Consumer Reports bir rapor yayımladı. Bu raporda her biri farklı bir akıllı tv platformuna sahip beş teknoloji markasının, internet bağlantılı akıllı TV modelleri ile yapılan güvenlik testleri açıklandı. Raporun özeti, “milyonlarca akıllı TV, korsanlar tarafından kolaylıkla bulunabilen güvenlik kusurlarını istismar ederek kontrol edilebilir” şeklinde. Cihazlara yapılan siber saldırılar ile kötü niyetli hackerlar uzaktan birçok işleve uzaktan erişebilmekte. Yapılabileceklerin arasında kanallar arasında geçiş yapmak, ses seviyesini değiştirmek, yeni uygulamalar yüklemek ve cihazı kablosuz ev ağından kopartmak gibi karmaşık saldırılar bulunmakta.

Akıllı TV’lerin kullanıcıların özel hayatlarına yönelik etkileri konusundaki endişeler ve artan güvenlik kaygıları, kullanıcılar cihazlara bu denli büyük ilgi gösterdiği sürece devam edecek. Bu televizyonlar çeşitli veri aktarım altyapıları sayesinde kullanıcıların bilgisayarları ile direk bağlantı da kurabiliyor. Bu bağlantılar normalde PC’den TV’ye video, fotoğraf, müzik veya ekran görüntüsü aktarmakta kullanılmakta. Aynı şey akıllı telefonlarla olan bağlantılar için de geçerli. Belki de akıllı TV dediğimiz cihaz, tahmin ettiğimiz kadar da masum değil.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.