btbilgi

İnsanlar arasında gerçekleştirilen organ transferleri tıp dünyası için çok önemli bir teknik. Fakat her zaman, her istendiğinde gerekli organın elde edilememesi gibi bir soruna sahip. Bunun arkasında yeterli organ bağışı bulunmaması ve bağışlanan her organın her insanın vücuduna uyum sağlayamaması gibi etkenler bulunmakta. Harvard Tıp Okulu’nda geliştirilen bir yöntem, hayvan organları kullanarak bu sorunları çözmeyi amaçlıyor.

Modifiye edilmiş hayvan organları insanların hayatını kurtarabilirCerrah Harald Ott ve ekibi hayvan organı kullanımı konusunda yenilikçi bir metod geliştirmişler. Domuz gibi insan genetiğine uygun hayvanlardan alınan çeşitli organlar önce bir arıtma işleminden geçiyor. Organların hayvansal hücreleri özel bir temizlik işlemi ile organdan alınıyor. Organdan böylece geriye bir doku iskeleti kalmakta. Bu iskeletin üzerine nakil yapılacak hastadan alınan kök hücreler yerleştirilmekte. Kök hücreleri bu organ iskeleti üzerinde çoğalması da bir biyoreaktör ile sağlanıyor. Biyoreaktör organı aynı insan vücudu içindeymiş gibi simüle bir ortamda geliştirmekte.

İnsandan alınan kök hücreler sayesinde, geliştirilen hayvan organları insan bedenine aktarıldığında uyumsuzluk yaratmayacak. Bu da hastanın hayatı boyunca immunosupressif (vücut bağııklık sistemini baskılayan) ilaçlar kullanması zorunluluğunu ortadan kaldırabilir. Bu ilaçlar olmazsa nakil edilen organ hastanın hücre yapısına uyum gösteremiyor ve nakil başarısız olursa hastanın ölümüne bile yol açabilir.

Modifiye edilmiş hayvan organları insanların hayatını kurtarabilirOtt ve araştırma ekibi şimdiye kadar bazı hayvan organlarını insan nakli için uyumlu biçimde modifiye etmeyi başarmışlar. Bunların arasında domuz ve farelerden alınan böbrek, akciğer, kalp ve bağırsak bölümleri bulunmakta. Organlar insan vücuduna uygun şekilde, normal hallerinde oldukları gibi çalışabilmişler. Ekip henüz insan denemelerine başlamamış ama bu gelişmenin organ nakli açısından çok büyük potansiyele sahip olduğu belirtilmekte. İlk denemelerin 10 yıl içinde gerçekleştirileceği tahmin ediliyor. O zamana kadar da tekniğin mükemmelleştirilmesi hedeflenmekte. Özellikle de modifiye edilen hayvan organları için nakil sürecinin üzerinde çalışmalar yapılması gerektiği aktarılıyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.