btbilgi

LG Electronics akıllı telefon ürünlerinde kullanılacak yapay zeka teknolojisini tanıtmaya hazırlanıyor. İlk olarak İspanya’nın Barselona şehrinde düzenlenecek Mobile World Congress 2018 etkinliğinde gösterilecek teknoloji, 2018 model LG V30+ modelinden başlayarak en üst seviye amiral gemisi cihazlarda yer alacak. Vision AI ve Voice AI altyapıları ile başlayacak yapay zeka entegrasyonu, yeni nesil LG akıllı telefonları ile sınırlı kalmayacak. Yapay zeka özellikleri ileride çeşitli donanım özellikleri göz önünde bulundurularak, kablosuz güncellemeler yoluyla mevcut akıllı telefonlara da yayılacak.

LG’nin yapay zekanın akıllı telefonlara nasıl entegre edilebileceği konusundaki araştırmaları, CES 2018’de duyurulan yapay zeka platformu ThinQ’den çok daha öncesine dayanıyor. Çalışmalar ilk etapta, kamera ve ses tanıma özelliklerine odaklanan yapay zeka çözümüyle daha sezgisel bir kullanıcı deneyimi sunmayı amaçlıyor. İlk özelliklerden biri olan Voice AI sayesinde kullanıcılar telefona ve uygulamalara sesli komutlarla hükmedebilecekler. Google Assistant’ın yanı sıra 32 adet (2017 yılında 17 adet) LG’ye özel ses komutu, Voice AI menü seçeneklerinde arama yapma ihtiyacını ortadan kaldırıp, belirli işlevlerin doğrudan seçilmesini sağlıyor.

Diğer ön plana çıkan özellik olan Vision AI ise görsel ve kamera yönetim konusunda uzman. LG firması V30+ akıllı telefonun resim tanıma algoritmasını geliştirip, 100 milyondan fazla görüntüyü analiz edebilmek için resim tanıma alanında çalışmalar yapan bir ortakla işbirliği yapmış. Daha doğru görüntü analizi için binin üzerinde özgün görüntü kategorisi oluşturulmuş ve bu sayede daha iyi çekim modu önerileri oluşturulmuş.

Vision AI, nesneleri otomatik olarak analiz ederken portre, yemek, evcil hayvan, manzara, şehir, çiçek, güneş doğuşu ve gün batımı olmak üzere sekiz mod arasından en iyi çekim modunu öneriyor. Telefon, kameranın odaklandığı noktaları belirlemek için veritabanındaki görüntüleri analiz ettiğinden, kullanıcılarına en iyi ayarı önerebilmek için açı, renk, yansımalar, arka aydınlatma ve doygunluk düzeylerini dikkate alıyor. Örneğin, kamera ile makarna dolu bir tabağa odaklandığımızda makinenin “yemek modu” aktif hale geliyor ve en iştah açıcı kareyi yakalayabilmek için daha sıcak renklerden ve daha yüksek keskinlik seviyesinden yararlanılıyor.

Vision AI ile sağlanan diğer bir beceri ise akıllı görüntü tanıma yoluyla alışveriş tavsiyesinde bulunması. Telefonun kamerası bir nesneye odaklandığında, yapay zeka destekli Vision AI otomatik olarak QR kodlarını tarayabiliyor, bir resim aramayı başlatabiliyor veya en düşük fiyatı ve müşterinin ilgisini çekebilecek diğer benzer ürünleri içeren alışveriş seçeneklerini sağlayabiliyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.