btbilgi

Siber güvenlik firması McAfee ve ‘Center for Strategic and International Studies’ (Stratejik ve Uluslararası Araştırmalar Merkezi – CSIS) ortaklığı ile hazırlanan küresel siber suç raporu yayımlandı. “Siber Suçun Ekonomik Etkisi – Azalma Yok” başlıklı rapor, siber suçun dünyanın dört bir yanındaki ekonomiler üzerindeki dikkat çeken etkisini ele alamakta.

Raporun en dikkat çekici konusu, işlenen siber suçlar yüzünden şirketlerin yaşadığı toplam hasarın 600 milyar dolara çıkmış olması. Bu rakam küresel gayrisafi hasılanın yüzde 0,8’ine yakın bir tutara ulaşmış. 2014 yılındaki araştırmada küresel siber suç zararı ise 445 milyar dolar olarak saptanmış, yani kayda değer ölçüde bir yükselme gözlemlenmekte.

Üç yıl içinde gerçekleşen bu büyümenin sebebi ise siber suçluların yeni teknolojilere hızla ayak uydurması, bir dizi “siber suç merkezi” sayesinde bu tür suçları işlemenin kolaylaşması ve daha büyük ölçekli suçluların kullandığı finansal yöntemlerin her geçen gün daha karmaşık hale gelmesi olarak açıklanıyor. Bankaların siber suçlular için en yaygın hedef olmaya devam ettiğini belirleyen rapora göre, bu alanda en tehlikeli suç kaynağı ise ulus devletler. Finansal kuruluşlara yönelik saldırılarda en yoğun eylemlerin Rusya, Kuzey Kore ve İran’da gerçekleştiği belirlenirken, Çin ise siber casusluk alanında en aktif konumda yer almakta.

Araştırma, Rusya’nın siber suç alanında önde gitmesinin ana unsurları ise, hacker topluluklarının uzmanlığı ve ülkenin genel olarak Batı ülkelerindeki kanunları reddetmesi olarak saptanmış. CSIS Kıdemli Başkan Vekili James Lewis raporla ilgili olarak, “Kuzey Kore ise kendi rejimini fonlamak için gerçekleştirdiği kriptopara hırsızlıkları neticesinde ikinci sırada yer alıyor. Üstelik artık ‘siber suç merkezlerinin’ sayısında artış görüyoruz ve buna sadece Kuzey Kore değil, Brezilya, Hindistan ve Vietnam gibi ülkeler de dahil.” açıklamasını yapıyor.

Raporda Kuzey Amerika, Avrupa ve Merkez Asya, Doğu Asya ve Pasifik, Güney Asya, Latin Amerika ve Karayipler, Sahara Altı Afrika, Orta Doğu ve Kuzey Afrika’daki siber suçlar ölçümleniyor. Zengin ülkelerde siber suça dayalı zararların genel olarak daha yüksek olması şaşırtmazken, ulusal gelire oranla en yüksek zararı gören ülkelerde ise dijitalleşmiş olmasına karşın henüz siber güvenlikte tam kapasiteye ulaşamayan orta ölçekli ülkeler başı çekiyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.