btbilgi

İmaj tarama, makine görüşü ve nesne tanıma teknolojileri sayesinde artık robotlar çok karmaşık işleri yapabilir hale gelmeye başladılar. Peki ya karmaşık olmayıp da devamlı tekrara dayanan ve insanlar için öldürücü derecede sıkıcı işler ne olacak? Onları yapmak için de robotlar tasarlanacak tabi ki. MIT (Massachusetts Institute of Technology) ve Princeton Ünivesitesi araştırmacılarından oluşan bir ekip, bir insan görevli için çok manasız ve sıkıcı bir iş olan bir kutudan nesne ayıklama işi için bir robot ürettiler.

Mesela içi farklı nesnelerle dolu bir kutu, bir konteyner veya bir hazne olduğunu düşünün. Bunun içinde sadece belli nesnelerin bulunup, toplanıp, kenara ayırılması gerekli. Hatta bu nesnelerin kategorize edilip farklı kutular şeklinde organize edilmeleri de gerekebilir. Bu tasarlanan robot (daha doğrusu şimdilik robotik kol) özel bir ‘nesne bağımsız saptama algoritması’ ile donatılmış. Robotun kolunda bir basınç saptayıcı tutucu ve bir de vakumlu tutucu bulunuyor.

Bir konteynerin içinde bir diş fırçası var diye düşünelim. Bu diş fırçası bir sürü kırılabilecek şişe ve ampülün arasında duruyor olsun. Bu robotik kol kontrollü şekilde konteynere uzanıp, çevresindeki nesneleri kırmadan diş fırçasını tam alınması gereken şekilde tutup çıkartabiliyor. Robot konteyner içindeki tüm nesneleri bu şekilde topluyor. Bu görev sırasında hangi nesnenin ne olduğu konusunda ona önden bir bilgi verilmemekte. Yani karşılaştığı bir nesneyi kendi becerileri dahilinde, zarar vermeden nasıl tutması gerektiğini buluyor ve görevini tamamlıyor.

Makine nesneyi konteynerden çıkarttıktan sonra tanıma ve kategorizasyon başlıyor. Bir dizi kamera nesnenin farklı açılardan fotoğrafını çekiyor. Bu da bir imaj tanıma algoritması sayesinde varolan veritabanındaki nesneler ile karşılaştırmaya yarıyor. Robot nesnenin ne olduğuna karar verdikten sonra, onu benzer nesneler ile beraber farklı bir konteynerde toplayabilmekte.

Dünyanın en sıkıcı işini halletmek için bir robot yapıldıAraştırmacılar bu projedeki amaçlarının tek bir işi, kontrollü ortamlarda yapan tekdüze robotlardansa, daha esnek ortam ve sonuçlarla başedebilecek esnek programlı robotlar tasarlamak olduğunu söylüyor. Bu yöntemlerin gelişmesi sayesinde daha akıllı ve kendi başına kararlar alabilecek bağımsız makineler üretmek mümkün olabilecek.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.