btbilgi

Tüm ürünlerini 2020 yılına kadar IoT uyumlu hale getirmeyi hedefleyen Samsung, Orta Doğu ve Kuzey Afrika (MENA) bölgesine yönelik düzenlediği etkinlikte akıllı ürün vizyonunu anlattı. Bu yıl sekizincisi düzenlenen Samsung MENA Forumu kapsamında, firmanın internete bağlanabilen cihazları tek bir platformda bir araya getiren SmartThings ve yapay zeka konseptlerini hayata geçirerek çözümler ayrıntıları ile paylaşıldı.

Firmanın mobil ürünler ekosisteminin merkezinde kesintisiz geçiş yapmayı ve akıllı deneyimleri mümkün kılan SmartThings platformu bulunmakta. Bu platform buzdolaplarından aydınlatmalara, TV setlerinden giyilebilir teknolojilere kadar farklı yelpazelere uzanacak. SmartThings teknolojisi ile entegre edilen, ortak bir uygulamayla her yerden erişilebilen ve bulut üzerinden yönetilen platform, birbirine bağlanmış Gear 360, Gear VR ve DeX gibi cihazları da içermekte.

Samsung’un akıllı cihaz vizyonu ve SmartThings platformuEkinlikte tanıtılan 8K QLED TV serisi dünyanın ilk 8K yapay zeka (AI) teknolojisiyle donatılmış. Bu sistem izleme deneyimini interaktif bir hale getirmek niyetinde. Yapay zeka teknolojisi içeriği analiz ederek düşük çözünürlüklü görüntüleri otomatik olarak 8K resim kalitesine yükseltebilmekte. TV seti detay zenginleştirme, kenar düzeltme ve otomatik ses ayarı gibi özellikler sayesinde her tür kaynaktan gelen her tür içeriği yüksek çözünürlüğe dönüştürebiliyor.

Samsung’un akıllı cihaz vizyonu ve SmartThings platformuSamsung MENA Forum’da kullanıcıların çamaşır yıkama işlemini diğer bağlı cihazları aracılığıyla başlatmalarına, bitirmelerine ve takip etmelerine imkân sağlayan IoT uyumlu QuickDrive çamaşır makinesi de tanıtıldı. Makinende en uygun çamaşır yıkama ayarları hakkında otomatik önerilerde bulunacak yapay zeka destekli akıllı çamaşır asistanı görev yapmakta. Samsung’un Wind-Free kliması ise türünün ilk örneği iki-aşamalı soğutma sistemi ile enerji sarfiyatını çok aşağı seviyelere düşürürken, Wi-Fi bağlantısı sayesinde de uzaktan kumanda edilebiliyor. Bu iki ürün gamı da SmartThings platformuna bağlı çalışacak.

Ayrıca Samsung kendi dijital asistanı Bixby’i seçilmiş ev cihazlarına ve akıllı cihazlara entegre etme sürecinde. Böylece daha fazla cihazı kişiselleştirilmiş zekayla tanıştırarak, günlük görevleri yerine getirmeyi daha da kolay hale getirmek niyetinde. Firmanın en yeni Galaxy akıllı telefon serisi iyileştirilmiş Bixby işlevleriyle birlikte çeşitli gelişmiş özellikler sunuyor. Ayrıca yeni tanıtılan Family Hub, ev içi iletişim cihazlarını gerçek anlamda IoT zekasıyla buluşturacak şekilde tasarlanmış. Family Hub gelişmiş işlevlerine ek olarak Bixby’yi ve her bir aile üyesinin bireysel tercihlerine göre kişiselleştirilmiş bilgiler sunan Ses Kimlik Tanımlaması özelliğini de içerecek. Sistem bunlara ve başka özelliklerine ek olarak ailenin yemek tercihleri ve diyet kısıtlamalarını dikkate alarak mevcut malzemeye uygun tarifleri önerebilecek.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.