btbilgi

Great Place to Work Enstitüsü’nün verilerine dayanarak hazırlanan “Fortune 100: Çalışmak İçin En İyi Şirketler” (100 Best Companies to Work For) listesi yayımlandı. Bu senenin listesini belirlemek için 315 binden fazla çalışan ile görüşülmüş. En az 1.000 çalışanı olan şirketlerin değerlendirildiği listede şirketler çeşitli kriterelere göre değerlendiriliyor. Çalışanların mevcut kurum kültürleri içerisindeki algılarının ve şirketlerin tüm İK uygulamalarının analiz edilmesiyle oluşturulan listenin bu yılki birincisi Salesforce oldu.

ABD’nin en iyi işverenlerinin belirlendiği Fortune’s 100 listesinde finans, sağlık ve teknoloji alanlarında faaliyet gösteren şirketler öne çıkıyor. Listenin oluşturulmasına şirket değerleri, güven, inovasyon, finansal büyüme, liderlerin yetkinliği ve çalışan potansiyelinin geliştirilmesi olmak üzere altı ölçüt esas alınarak yeni bir metodoloji kullanılmış. Çalışanlarla yapılan Trust Index çalışan anketi, İK uygulamalarının bütününün değerlendirilmesini sağlayan Culture Audit İşyeri Kültürü analizi ile oluşturulan listeye giren şirketlerde yüksek güven kültürü, saygın bir liderlik, gurur ve dostça bir çalışma ortamı özellikleri de dikkate alınmış.

Yapılan analizlere göre, Fortune 100 listesine giren Salesforce gibi şirketler, liste dışı kalan firmalara göre yüzde 16 oranında daha yenilikçi ve yüzde 14 oranında daha çevik bir organizasyon yapısına sahip. Ekonomik performansları ise liste dışı şirketlere göre 2 kat daha yüksek. Fortune 100 listesine dahil olan şirketlerde çalışanlar işe gelmeye yüzde 15 daha istekli, işi sonuçlandırma konusunda ek gayret sarf etmek için yüzde 11 daha gönüllü. Ayrıca müşterilerine mükemmel hizmet verdiklerini düşünen çalışan sayısı yüzde 11 daha fazla. Kariyer planı bağlamında elde edilen verilere göreyse bu şirketlerde çalışanların yüzde 9’u “Burada uzun süre çalışmak istiyorum” diyor.

Fortune 100: Çalışmak İçin En İyi Şirketler listesindeki ilk 10 şu şekilde sıralanıyor:

  1. Salesforce
  2. Wegmans Food Markets
  3. Ultimate Software
  4. The Boston Consulting Group
  5. Edward Jones
  6. Kimpton Hotels & Restaurants
  7. Workday
  8. Genentech
  9. Hyatt
  10. Kimley-Horn
Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.