btbilgi

Materyal teknolojisi geliştikçe, esnek elektronikler konusunda yepyeni yaklaşımlar görüyoruz. Yarıiletkenlerin ilerlemesi sayesinde vücudumuzdan bilgi toplayan ve bunu akıllı cihazlara aktaran ürünler geliştirilebilmekte. Elektronik deri tasarımları da tam olarak bu alanın işi. Bu tür cihazlar hem tedavi, hem de devamlı bakım gerektiren vakalarda, yakın gelecekte yoğun olarak kullanılacak.

Japonya’nın en prestijli okulu olan Tokyo Üniversitesi’nin Mühendislik Bölümü’nden çıkan bu cihaza “deri elektroniği” deniliyor. Cilde tamamen yapılan ultra ince elektronik deri, sadece esnek bir ekrana değil aynı zamanda bir sensöre de sahip. Elektrokardiyo cihazı görevi yapan sensör, sonuçlarını anında elastik ekranda göstebilmekte. Bir kablosuz modül ile de veriler anında buluta atılabiliyor.

1 milimetre kalınlığında elastik elektronik deri ekranTasarlanan elektronik deri üzerinde 16×24 piksellik bir LED ekran bulunuyor. Cihaz altındaki nefes alabilir esnek sensör, kişinin nabzını devamlı tarıyor. Bu yapay deri hastanın cildinde, herhangi bir bozulma veya zarar olmadan bir hafta kadar taşınabilmekte. Ürün zarar görmeden boyunun yüzde 45’ine kadar esneyip genişletilebilme özelliğine sahip.

Ürünün amacı evde bakım gerektiren hastaların genel sağlık durumlarının devamlı pratik şekilde kontrol altında tutulması. Projenin lideri Prof. Takao Someya yaptığı açıklamada, “Nesilleri yaşlanmakta olan toplumlarda, hastaların ve yaşlıların durumlarının devamlı takip edimesi gerekli. Bunun kullanıcı dostu sensörlerle yapılması, hem hastalar hem de onlara bakan kişiler ve aile üyeleri için büyük kolaylık anlamına gelecektir” diyor.

1 milimetre kalınlığında elastik elektronik deri ekranTokyo Üniversitesi sensörlü yapay derinin seri üretime geçebilmesi için Dai Nippon Printing (DNP) isimli bir baskı firması ile çalışmalarını sürdürmekte. DNP ürünü gelecek 3 yıl içinde pazara sürmek niyetinde. Ama bunu için yapısal bazı geliştirmelerin tamamlanması ve hem seri üretim hem de medikal standartlara uygunluk sağlanması zorunlu denilmekte.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.