btbilgi

Facebook’un Belçika’da başı dertte, bir mahkeme firmaya 100 milyon Euro’ya varan bir ceza vermiş. Ceza kararını veren mahkeme, sosyal medya devinin Belçika vatandaşlarının kişisel bilgileri ile ilgili saklama ve kullanma yasalarını çiğnediğine inanıyor. Yasaya göre vatandaşların kişisel bilgilerinin, rızaları olmadan üçüncü parti sitelerde takip edilmesi yasak.

Reuters’in verdiği bilgiye bakılırsa mahkeme, Facebook’un şimdiye kadar yasadışı şekilde topladığı tüm Belçika vatandaş verilerini silme talebinde bulunmuş durumda. Bu listeye Facebook kullanıcısı olmayan kişiler bile dahil edilmiş. Firmanın veri silme kararına uymadığı her gün 250 bin Euro ceza kesilecek. Bu cezanın toplamda 100 milyon Euro’ya kadar yükselmesi mümkün. Firma yaptığı resmi açıklamada mahkeme kararına itiraz edeceğini söylemiş.

Mahkemeden gelen bilgi şu şekilde: “Facebook kişilerle ilgili topladığı veriler hakkında bizlere yeterince doğru bilgi vermiyor. Ne tür veriler topladığını veya bunları ne kadar süreyle depoladığını bilmiyoruz. Ayrıca bu kişisel verileri toplarken veya saklarken kişilerin onayı da alınmamakta.” Facebook’un kişilerin online davranışlarını takip etmek için farklı yöntemler kullandığı da mahkeme tarafından verilen bilgiler arasında. Facebook kullanıcısı olmayan kişilerin online hareketleri, farklı üçüncü parti web sitelerinde cookie veya görünmez piksel tarama yöntemleri ile toplanmakta deniliyor.

Facebook ise buna cevap olarak kullandığı teknolojilerin uluslararası endüstriyel standartlara uygun olduğunu söylüyor. Ayrıca kullanıcıların istedikleri zaman web siteleri ve uygulamaların veri toplama sürecinden çıkmaya hakları olduğu, bu verilerin sadece müşterilerinin reklam düzenleme ve gösterme operasyonları için kullanıldığı da belirtilmekte.

Firmanın EMA bölgesindeki yasal konular ve politikalarından sorumlu müdür yardımcısı Richard Allan, “Aynı şimdiye kadar Avrupa çapında varolan tüm veri koruma yasalarına uyduğumuz gibi, bu yeni yasaya da uyacağız” sözlerini aktarmış. Belçika kişisel haklar koruma kurumu ise kararı mutlulukla karşıladıklarını ifade ediyor: “Facebook yakın geçmişte kişisel hakların önemi ile ilgili çok büyük bir reklam kampanyası başlatmıştı. Umarız bu karar ile sonunda söyledikleri her şey gerçek hale gelecektir.”

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.