btbilgi

Bulut tabanlı e-ticaret çözümü sunan Dopigo firmasının, 100’den fazla e-ticaret girişimcisinin katılımıyla gerçekleştirdiği “E-ticaret Görünüm Araştırması” sonuçları açıklandı. E-ticaret sektörünün 2017 karnesini ve 2018 yılı beklentilerini sektör katılımcılarının bakış açısından değerlendiren araştırma, bu pazarın hala karlılığını koruduğunu göstermekte. Ayrıca 2018 yılı için sektör oyuncularının beklentileri de epey büyük.

Çoğunlukla fiziksel mağazacılık da yaptığını belirten katılımcıların yüzde 70’i beş yıldan daha kısa bir süredir e-ticaret ile uğraşmakta. Katılımcılar genelde n11.com, GittiGidiyor.com, Hepsiburada.com gibi iyi bilinen pazar yerlerinde satış yapıyor. Katılımcıların yalnızca yüzde 40’ı kendi online perakende web sitesine sahip. Katılımcılar tüm fiziksel ve dijital satış kanalları dahil, en çok geliri e-ticaret üzerinden elde ediyor. E-ticaretle daha çok gelir elde ettiğini ifade eden katılımcıların oranı yüzde 55, fiziksel satışlardan daha fazla gelir elde ettiğini belirtenlerin oranı yüzde 20, toptan satışın oranı ise yüzde 25.

Katılımcılar 2017 yılında e-ticaret alanında yaptıkları yatırımlardan gelen kazançlarını şöyle değerlendiriyor:

  • Yüzde 15’i yaptığı yatırımın 5 katını kazanmış,
  • Yüzde 20’si yatırımının 2 katını kazanmış
  • Yüzde 50’si yaptığı yatırım kadar kazanç sağlamış
  • Sadce yüzde 15’i yaptığı yatırımdan daha az kazanç elde etmiş durumda.

Katılımcıların yarısından fazlası, 2017 yılında e-ticaretteki ortalama faaliyet büyüklüklerinin yüzde 30’dan fazla arttığını belirtmiş. Girişimcilerinin yüzde 70’e yakını geçtiğimiz sene hem yeni satış kanalları, hem de yeni ürün bulmaya yönelik olarak çalıştığını aktarmakta. Yüzde 50’si yeni teknoloji satın almaları yaptığını, yüzde 35’i yeni ofis/mağaza açtığını ve yaklaşık yüzde 25’i ise yeni çalışanlar işe alarak büyüdüğünü ifade ediyor. E-ticaret yapanların ortak problemi ise operasyonel süreçler ve takip olarak saptanmış. Raporda yer alan katılımcıların yüzde 55’i operasyonda en çok zaman alan konuların paketleme, fatura kesme, stok takibi ve ürün araştırma olduğunu belirtiyor.

2018 yılı için yatırım beklentilerini değerlendirenler yüzde 55 oranında yatırımlarından 2 kat, yüzde 30 oranında 5 kat fazla gelir beklediğini söylemekte. Yüzde 15 kadarı ise yaptığı yatırım kadar veya daha az kazancı olacağına inanmakta. 2018 yılında beklenen en büyük risk ise artan döviz kuru (yüzde 45 oranla). Katılımcılar ayrıca pazaryeri komisyon oranlarının ve enflasyonun yükselmesinden de endişe duyuyor (yüzde 15 oran). Yüzde 5’lik bir kısımda yer alan katılımcılar ise, tüketicilerin e-ticaret harcamalarının düşmesini önemli bir risk olarak görüyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.