btbilgi

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) son zamanlarda uzay yolculukları konusuna ağırlık veriyor. 2021 yılında ilk Mars görevini başlatmaya hazırlanan BAE, bir yandan gelecekte Mars’a yapılacak bir insanlı görev için çölde deneysel üs kuruyor. Şimdi bir uzay yolculuğu operasyonuna daha girişilmiş. BAE’nin ilk astronotlarını seçmek için başvurular başlamış, ilk aşamada 3 binden fazla kişi astronot olmak için başvuruda bulunmuş.

Dubai’deki Muhammed bin Raşit Uzay Merkezi’nin Bilim ve Teknolojiden Sorumlu Müdür yardımcısı Salem Humaid AlMarri, CNN’de bir söyleşiye katılmış. Bu konuda bir açıklama yapan AlMarri, bir astronot eğitim programını başlatmakta olduklarını ifade ediyor. Başvuruları 3 ay önce açılan programa 17 ile 67 yaş arasında binlerce kişi katılmak istediğini belirtmiş. Başvuranların yüzde 65’inin bir STEM eğitiminden geçmiş olduğu ve yüzde 21’inin pilot olduğu açıklanmış. Ayrıca başvuruların yüzde 25’i kadınlar tarafından yapılmış.

Başvuranlar arasından sadece 4 kişi gerçekten de uzaya gidecek birer astronot olarak eğitimi tamamlayacak. Programa seçilenler 2-4 yıl arasında sürecek zorlu bir eğitimden geçecekler. Dubai Uzay Merkezi bu programın başarılı olması için dünya çapında çeşitli uzay merkezleri ve kurumları ile görüşmeler halindeymiş. Bu kurumların arasında NASA, ESA (European Space Agency) ve Roscosmos da (Rus uzay araştırmaları merkezi) bulunmakta.

AlMarri hedeflerinin program sonucunda seçilecek 4 astronotun 10-15 yıl içerisinde Uluslararası Uzay İstasyonu’nda görevli olarak gönderilmesi olduğunu aktarıyor. Astronotlar istasyonda BAE’nin uzay araştırmaları programında ihtiyaç duyulan çeşitli bilimsel çalışmalar yapacaklar. Her ne kadar o zamana kadar Uluslararası Uzay İstasyonu yörüngede kalacak olsa bile, kaderi ve geleceği henüz kesinleşmiş değil.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.