btbilgi

Akıllı cihazlar için aynı anda bir çok işi yapabilen işlemciler ve çipsetler geliştirilmekte. Bunlar küçüldükçe elimizdeki elektronikler birer bilgisayara dönüşmekte. Tabi ki küçülme süreçlerinden gerçek bilgisayarlar da faydalanıyor. Daha hafif, daha az enerji harcayan dizüstüler tasarlanmakta. Peki ya masaüstü bilgisayarlar? Onlar için de küçültülmüş çözümler mevcut. Mesela Ockel Sirius B model bilgisayar neredeyse evinizdeki ve ofisinizdeki her türlü işi görecek küçük bir PC.

Ockel Sirius B bilgisayarı ilk gördüğünüzde onu rahatlıkla bir harici harddisk veya bir akıllı telefon şarj cihazı zannedebilirsiniz. Ama görüşününe kanmamak lazım. Çünkü 153 gramlık bu küçük kutunun içinde masaüstü 64 bitlik Windows 10’u sorunsuz çalıştırabilen bir dizi donanım var. Serinin en son ürünleri olan ‘Black Cherry’ modelleri Intel Atom x5 veya x7 işlemciye, Intel HD Graphics 400 çipsetine, 4GB belleğe, 32/64GB eMMC flash depo alanına sahip. Genişleme için Micro SDXC slotu, kablosuz bağlantı için ise 802.11 a/b/g/n/ac çift bant Wi-Fi ve Bluetooth özelliği var.

Cebinizde bile taşısanız en fazla bir akıllı telefon kadar yer kaplayacak Ockel Sirius B gittiğiniz yerde bulacağınız herhangi bir monitöre bağlanabilir. Üzerinde HDMI, USB 2.0, USB 3.0 çıkışları bulunmakta. Elektriğini ise küçük bir adaptör sağlıyor. Cihaz öyle bir tasarlanmış ki soğutma için bir pervaneye ihtiyaç duymuyor, dolayısı ile bir harici harddisk kadar bile ses çıkartmıyor. Bu küçük bilgisayarın soğutma ızgaraları, ismini aldığı ünlü Sirius B beyaz cüce yıldızın içinde bulunduğu Canis Major takımyıldızının görüntüsünü taşımakta.

Bu bilgisayar için yanınızda sadece bir HDMI kablosu, adaptörü ve küçük bir Bluetooth klavye/fare ikilisi bulundurmanız yeterli. Eğer evinizde veya öğrenci yurdunda kullanacaksanız, çeşitli işler veya oyun konusunda performans sorunu çekmeyeceğinizi söyleyebiliriz. Ockel Sirius B’yi isterseniz TV’nize bağlayıp bir mini multimedya istasyonu gibi kullanın, isterseniz sunum yapacağınız dosyalarınızı yükleyip müşterinize götürün, isterseniz de tüm gece sürecek bir oyun maratonu için arkadaşınızın evine. Sirius B mini PC, Windows 10 uygulama mağazasında satılmakta olan oyunların çoğunu çalıştırabilecek güçte. Cihaz resmi web sitesinden sipariş edilebiliyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.