btbilgi

Kuantum bilgisayar teknolojisi henüz ilk aşamalarda denilebilir. Geliştirilmesi çok çaba ve kaynak gerektiriyor. Ayrıca henüz pek pratik veya küçük de değiller. Halen varolan güçleri ile çok az şey yapılabiliyor. Fakat geleneksel bilgisayarların yapamayacağı şeyleri geçek kılacakalar. Bunların arasında çok karmaşık moleküler yapıları çözmek veya asla kırılamayacak iletişim ağları oluşturmak var. Bu tür bilgisayarları bir çipe indirgeyebilmek büyük bir teknolojik gelişme.

Hollanda kökenli kuantum bilişim teknolojileri firması QuTech ile çalışan Intel, ilk kez iki kubit’lik (kuantum bit) programlanabilir bir bilgisayarı normal bir silikon işlemcide çalıştırmayı başarmış durumda. Araştırmacılar bunun için ‘spin qubit’ denilen özel bir kuantum bit türü kulanmışlar. Bu kubit özel donanımlara ihtiyaç duymayan, mikrodalga atışları ile harekete geçirilebilen özel bir elektron tipi. Silikon işlemcide iki farklı kuantum algoritması yürüten ekip, sonunda bu işlemin mümkün olacağını açıklamış.

Intel ve IBM gibi teknoloji devlerinin tasarladığı gerçek kuantum bilgisayar sistemleri genelde çok özel donanımlar, sıfırın altında soğutma altyapıları ve pahalı süperiletken materyaller gerektirmekte. Ama bunlar sağlandığında da gerçekten çok yüksek performanslı makineler elde edilebiliyor. ‘Nature’ jurnalinde bilimsel makale olarak yayımlanan bu çalışmada ise amaç, varolan teknolojik yapının içinde kuantum işlem yapılıp yapılamayacağını görmek.

Bu sistem hala deneysel durumda ama en azından teorik kısım geçilmiş. Bu yöntem ile geliştirilecek yeni işlemciler şu anda kullandıklarımızdan çok daha güçlü, ama gerçek bir kuantum bilgisayar örneğinden daha zayıf olacak ara bir aşamayı ifade etmekte. Intel firması bu teknolojiyi daha geniş kapsamlı test edebilmek için, bir an önce varolan bazı üretim tesislerini devreye sokmak niyetinde.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.