btbilgi

Avrupa Birliği, üye ülkeleri hava kirliliği ve sera gazı emisyonları konusunda radikal önlemler almaları yönünde sıkıştırmaya devam ediyor. Fransa ve Almanya bu alanda sıkı önlemler almaya gayret eden ülkelerin başında yer almakta. Almanya’nın çeşitli büyük şehirlerinde hava kirliliğine yol açtığı saptanan dizel arabalar yasaklanmakta. Ayrıca son iki yılda Almanya’da dizel araç satışlarının düştüğünü de haber yapmıştık. Şimdi en güçlü AB ülkesinden bir de toplu taşıma projesi geliyor.

Die Welt (DW) gazetesinin haberine göre, Alman hükümeti beş şehirde hava kirliliği seviyelerini düşürmek amacıyla, topu taşımayı ücretsiz hale getirme denemeleri yapacak. Bu şehirler Bonn, Essen, Reutlingen, Mannheim ve Stuttgart’ın güneyindeki Herrenberg şeklinde saptanmış. Stuttgart ülkenin havası en kirli şehirlerinden biri olarak bilinmekte. Seçilen şehirlerde otomobil sahiplerinin araçlarını daha az kullanması ve toplu taşımayı öncelikli olarak tercih etmesi amacıyla bu program devreye alınabilir.

Haberde bu programın Almanya hükümetinden Çevre Bakanı Barbara Hendricks, Tarım Bakanı Christian Schmidt ve Alman Şansölye (şu andaki federal hükümet başyöneticisi Angela Merkel’i temsil eden devlet kurumu) Ofis Şefi Peter Altmaier tarafından yazılmış bir mektupta bahsedildiği ifade ediliyor. Mektup direk olarak Avrupa Birliği Çevre Komisyonu Yöneticisi Karmenu Vella’ya yollanmış.

DW belirlenen şehirlerin yerel yönetimleri ile bağlantıya geçtiğinde ise, henüz bu programın planlama aşamasında bile olmadıkları açıklanmış. Federal hükümetin bu konuda belediyelere nasıl bir teşvik sağlayacağı konusu da henüz belli değil. Mektupta ücretsiz toplu taşıma olasılıkları dışında, şehirlerde düşük salınım alanları oluşturma önerileri de mevcut. Bu alanlarda kullanılacak kargo araçlarının, ticari araçların ve taksilerin çeşitli teşvikler sayesinde elektrikliye çevirilmesi gibi fikirler öneri olarak yer almakta.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.