btbilgi

Siber suçlular onları durdurabilmek için alınan önlemlere hr sene daha hızlı adapte oluyor ve tekniklerini geliştiriyorlar. En hızlı yükselen dijital suçlardan biri de kimlik hırsızlığı ve dolandırıcılık. Araştırma firması Javelin Strategy & Research’ın gerçekleştirdiği bir çalışma, dünya çapında kimlik dolandırıcılığının ne boyutlara geldiğini göstermekte. Rapora göre 2017 yılında suçlular 16,8 milyar dolar değerinde kişisel veri ele geçirmiş. Yöntemlerin bireysel kredi kart hırsızlığı yerine, büyük ihlallerden sızdırılmış kimlik verilerinin kullanılmasına doğru evrildiği bilgisi veriliyor.

Raporda geçen yıl yüzde 8 oranında artan kimlik dolandırıcılığı mağduru sayısının, 2017’de 16,7 milyon kişiye ulaştığı ortaya konuluyor. Bu rakam şimdiye kadar ölçülen en yüksek değer olarak kaydedilmiş. Kimlik dolandırıcılığı ile ilişkili en üst sıradaki tehdit veri ihlallerinden kaynaklanıyor ve kurbanlar da bunun farkındalar. Ankete katılanların yüzde 63’ü veri ihlali konusunda “çok” ya da “aşırı” endişe duyuyor. Bununla birlikte, kişisel veri hırsızlığı kurbanlarının yüzde 64’ü, bir şirketin veri ihlalini bildirmesinin kendilerini korumak için yararsız olduğuna ve ihlale uğrayan şirket için sadece yasal bir zorunluluk olduğu için yapıldığına inanıyor.

Anketin diğer öne çıkan bulgularında ilk kez sosyal güvenlik numarası ihlallerinin (yüzde 35), kredi kartı numarası ihlallerinden (yüzde 30) daha fazla tehlikeye girdiği görülüyor. Bununla birlikte tüketicilerin yüzde 6,64’ü kimlik dolandırıcılığına kurban giderken bir önceki yıla göre bu ihlallerden etkilenenlerin sayısı neredeyse 1 milyondan fazla. Hesap devralımı ise geçen yıl üç kat artarak son dört yılın en yüksek seviyesine ulaşmış durumda. Hesaplarını geri almak isteyen mağdurların cebinden ortalama 290 dolar çıkmış ve bunun için ortalama 16 saat uğraşılmış. Veri ihlallerinin en büyük sonucu ise tüketicilerin kurumlara olan güvenlerini kaybetmesi.

Kimlik dolandırıcıları 2017’de 17 milyar dolarlık kişisel veri çaldı

Geçen seneki Equifax ihlali, bu ihlalden etkilenenler için oldukça tehlikeli sonuçlara neden oldu ve hala tehlikeli olmaya devam ediyor. Dolandırıcılar buradan çaldıkları bilgileri, her 10 kişisel veri ihlalinden dokuzunun sebebi olan kimlik avı için daha inandırıcı kampanyalar yapmak üzere kullanabilir denilmekte. Nitekim 2017’de açılan her dokuz yeni hesaptan en az birisinin dolandırma amaçlı olduğu gözlemlenmiş.

Kimlik dolandırıcılığının 12 aylık finansal etkisinin yaklaşık 17 milyar dolar olması, araştırmanın en çarpıcı bulgularından biri ve yarattığı hasar bununla da bitmiyor. Equifax olayında, 2 üst düzey yönetici 143 milyon ABD’li tüketicinin kişisel bilgilerinin tehlikeye atıldığı olaydan sonra görevlerinden alındı. Ayrıca Equifax, ihlalin sonuç olduğu krizi kötü idare ederek toplumsal öfkeye ve çok sayıda davaya maruz kaldı. Bir hukuk bürosu, müşterilerinin zararı için 70 milyar dolarlık tazminat davası açtı ve başarılı olursa bu tazminat, ABD tarihindeki en büyük toplu dava ödemesi olacak.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.