btbilgi

ABD’nin ‘Okyanus ve Atmosfer Araştırma Kurumu’ (National Oceanic and Atmospheric Administration – NOAA) yeni bir araştırma raporu ile en az arabaların egzos gazları kadar çevreye zararlı bir başka kirleticiyi ortaya koydu. Rapora göre petrol bazlı kimyasal temizleyici ve kozmetik malzemeler hava ve çevre kirliliğinde tahminimizden çok daha büyük rol oynamakta.

Raporda insanlığın araçlarda tüketilen yakıtları, günlük hayatlarındaki petrol bazlı kimyasal maddelerden 15 kat daha fazla kullandıkları ifade edilmekte. Bu farka rağmen kimyasalların doğaya olan zararı, en az otomotiv ve lojistik sektörünün verdiği zarar kadar yüksek deniliyor. Günlük tüketilen kimyasalların oluşturduğu mikropartikül oranlarının, egzos gazlarından salınan partiküllerin iki katı olduğu incelemelerde ortaya çıkartılmış.

Normalde büyük şehirlerde son yıllara kadar en büyük kirletici faktörün egzos gazları olduğu bilinmekteydi. Fakat gelişmiş ülkelerin otomotiv firmaları üzerinde kurduğu baskı sonucunda, günümüzde üretilen arabaların çok yüksek salınım standartlarına uymaları gerekiyor. Hatta dizel araçların bu standartlara uymadıkları için çeşitli ülkelerde yasaklanmaya başladığına tanık oluyoruz.

NOAA’nın çalışmasında özellikle ‘uçucu organik bileşen’ (volatile organic compounds – VOC) denilen kimyasal türüne yoğunlaşılmış. Bu bileşenler temizleyici ve kozmetiklerden havaya karışıp, ozon veya zararlı mikropartikül oluşturmak sonucuyla etkileşime giriyorlar. Otomotiv sektöründeki kontrol ve standartların çoğu, günlük kullanılan kimyasal maddelerin çoğuna aynı şiddette uygulanmamakta. NOAA araştırma ekibi hem başka ekiplerin yaptıkları araştırma sonuçlarını konsolide etmiş, hem çeşitli çevre ve endüstri kurumlarının raporlarını derlemiş, hem de çeşitli ABD şehirlerinde havadaki kimyasal seviyelerini deneylerle gözlemlemişler.

Günlük kimyasal ve kozmetikler, çevreye egzos gazı kadar tehlikeli

ABD Çevre Koruma Kurumu’nun (Environmental Protection Agency) raporları çevreyi kirleten VOC partiküllerinin yüzde 75’inin fosil yakıtlar ve egzostan, yüzde 25’inin ise kimyasal ürünlerden geldiğini belirtmekte. NOAA’nın raporunda ise bu oranların yüzde 50-50 seviyesinde olduğu aktarılıyor. Bu raporun sonucunda, en azından ABD çapında uygulanan sıkı otomotiv emisyon yasaklarının işe yaradığı belirtilmekte. Fakat hava kirliliği sürecinin sırf bu şekilde bitirilemeyeceği, hükümetlerin farklı kirleticiler yüzünden daha sıkı önlemler almaları gerektiği önemle hatırlatılıyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.