btbilgi

SpaceX 17 Şubat tarihinde fırlatacağı Falcon 9 roketi ile yeni bir alana giriş yapıyor. Bu roketin içinde iki kargo modülü bulunmakta. Bunlardan birincisi İspanyol bir firma olan Paz’a ait bir uydu. Ama asıl önemli olan ikincisi. Çünkü ikinci modül SpaceX’in kendisi için yörüngeye taşıyacağı uydu internet araçları taşımakta. Bu uydular sayesinde firma uzaydan genişbant internet yayınına başlamak için ilk adımlarını atmış olacak.

Kaliforniya’da bulunan Vandenberg Hava Kuvvetleri Üssü’nden fırlatılacak Falcon 9 roketinin kargosundaki iki uydu Microsat-2A ve Microsat-2B kodlu. İkisi de maksimum 20 aylık ömrü olan, üzerinde Ku-bant radyo vericileri bulunan mikrouydu örnekleri. Ku-bant vericileri sayesinde düşük yörüngeden genişbant bazlı uydu internet yayını yapmak için denemelerde kullanılacaklar. SpaceX bu uydular sayesinde elde edeceği deneyimi, daha uzun ömürlü yeni nesil iletişim uydularına aktarmak niyetinde.

Asıl işi sivil uzay yolculukları ve yörüngeye malzeme taşımak olan SpaceX, uydu internet ve iletişim hizmetleri sayesinde kendine yeni bir gelir kapısı açacak. Ek gelir demek, Mars’a yapılması planlanan insanlı görevler gibi uçuk projelere sağlanacak ek bütçe anlamına gelmekte. Firma Mayıs 2017’de ABD Senatosu’na sunduğu planda, 2019 ve 2024 yılları arasında düşük Dünya yörüngesine yollanacak binlerce minik uydu sayesinde gezegen çapında internet erişimi hizmeti vermeyi planladığını açıklamıştı.

SpaceX’in 2018’deki planlarından bir diğeri de, Crew Dragon ismindeki insanlı yörünge modülünü fırlatmak. Firma Şubat ayının başında gerçekleştirdiği ilk başarılı Falcon Heavy ağır kargo roketi denemesinden sonra, büyük ihtimalle daha cesur adımlar atmakta daha kararlı davranacak.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.