btbilgi

Siber saldırganlar her sene akıllı otomobilleri etkileyecek yeni yöntemler geliştirmekte. Saldırganlar araçların direksiyonlarını ve fren sistemlerini kontrol edebilecek seviyede, uzaktan müdahalede bulunacak hale geldiler. Bu tehditlere karşı belli önlemler mümkün olsa da, yeni nesil siber saldırıları bulut üzerinden takip edip engelleyecek bir karşı güvenlik çözümünün geliştirilmesi daha büyük önem taşımakta. İşte Panasonic ve güvenlik firması Trend Micro biraraya gelip böyle bir çözüm sunmaya karar vermişler.

Geliştirilen sistem Panasonic’in Kontrol Alanı Ağı (Control Area Network – CAN) saldırı tespit ve önleme teknolojisini ve Trend Micro’nun “IoT Security” platformunu barındıracak. Panasonic teknolojisi, sürüş işlemlerini kontrol eden ECU’lara (Elektronik Kontrol Ünitesi, yani motor veya direksiyon gibi aktüatörleri kontrol eden bilgisayarlar) gönderilen yetkisiz komutları tespit ederken, Trend Micro IoT Security ECU’lara sürüş operasyonunu kontrol eden yetkisiz komutları ve güvenlik açıklarından yararlanmak isteyen kötü niyetli saldırıları bulabilecek. Her iki teknolojinin de tespit ettiği şüpheli hareketler algılanıp, engellemesi için buluttaki bir analiz platformuna gönderilecek.

Panasonic ve Trend Micro’dan akıllı araçlara siber koruma

Trend Micro ve Panasonic, araç içi ve bulut sistemlerini de kapsayan siber tehditlere karşı çalışmaya başlayacaklar. Yapılan anlaşma ile birlikte navigasyon sistemleri ve telematik cihazların yönetildiği bilgi-eğlence araçlarının yanı sıra hızlanma, direksiyon ve frenleme gibi sürüş ögelerini kontrol eden bilgisayarlara yapılacak her türlü saldırıya karşı üst düzey güvenlik çözümlerinin oluşturulması planlanıyor. Geliştirilen ürünler, 2020 yılından itibaren pazara sunulacak.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.