btbilgi

Avucunuza sığacak büyüklükte bu cihaz, ilk bakışa bir Nintendo GameBoy’u andırıyor olabilir. Fakat hem boyu hem de içindekiler bir GameBoy el konsolunun çok ötesinde. Pocket Sprite isimli bu cihaz, dünyanın en küçük emülatörü olarak tarihe geçmiş durumda. Kitlesel fonlama sitesi CrowdSupply’da bir kampanya ile tanıtılan cihaz, daha kampanya başlar başlamaz maddi hedefi olan 20 bin doları neredeyse üçe katlamış durumda.

Bu kadar küçük elektronik cihazların çoğu, mini bir bilgisayar kartı olan Arduino ile çalıştırılmakta. Buna karşın Pocket Sprite gerçek bir bilgisayarın ölçeklenmiş küçük özelliklerine sahip. İçinde ESP32 model çift çekirdekli ve 240MHz hızında bir SOC (System on a Chip) işlemcisi, 520KB bellek, 16MB depolama alanı, Wi-Fi hotspot çipi, Bluetooth bağlantı, şarj edilebilir batarya, hoparlör ve 80 x 64 piksellik yüksek kontrastlı bir OLED ekran bulunmakta. 55 x 32 x 14 milimetre boyundaki cihaz, açık kaynaklı sistemi sayesinde oyun ve uygulama meraklılarının ilgisini aniden çekmiş.

Pocket Sprite cihazını Wi-Fi ile bilgisayarınıza bağlıyor, kendi arayüzü sayesinde içine istediğiniz emülatörü ve ROM modundaki oyunu atabiliyorsunuz. Retro oyun meraklılarına gün doğdu denilebilir. Ama açık kaynaklı olması cihazı küçük bir el konsolunun ötesine taşıyor. Bu cihaza istediğiniz her türden özel yazılımı yükleyebilirsiniz.

Tasarımcıları becerilerine o kadar güveniyor ki, GitHub üzerinde 1000 Euro’luk bir kodlama yarışması bile açmışlar. 31 Temmuz’a kadar sürecek yarışmada Pocket Sprite üzerinde çalışacak her türlü oyun veya uygulamayı geliştirip jüriye sunabilirsiniz. Jüri adaylar arasından seçimi donanım kullanımı, oyunlar için eğlence faktörü ve uygulamalar için de fonksiyonalite faktörü üzerinden değerlendirecek.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.