btbilgi

Çocukların eline birer akıllı telefon veya tablet vermenin etik veya pedagolojik sonuçları tüm dünyada tartışılmakta. Bunun ötesinde, ebeveynlerinin akıllı cihazlarında oyun oynamayı seven çocuklar hiç farkedilmeyecek olaylara yol açabiliyorlar. Oyunların içinden gerçek para ile satın alınabilecek nesnelerin düşünülmeden alınması, cinsel içerikli YouTube videolarına veya yetişkinlerin özel yazışmaları bulunan e-postalara erişebilme gibi sonuçlar her an gerçek olabilecek vakalara dönüştü. Bu konularda endişesi olan ebeveynler için, artık yeni bir çocuk kullanıcı teknolojisi var.

ABD’deki Güney Carolina Üniversitesi ve Çin’in Zhejiang Üniversitesi’nden ortak bir araştırma grubu, bir çocuk akıllı cihazı kullanmaya başlayınca otomatik saptayabilecek bir algoritma geliştirdiler. Bu algoritma bir kullanıcı cihazı eline alıp kaydırma ve tıklama yapmaya başlayınca, bu hareketleri taramaya başlamakta. Algoritmanın arkasındaki fikir, çocukların daha küçük parmaklara, daha küçük parmak uçlarına, daha dar hareket alanına ve daha düşük parmak koordinasyon kabiliyetine sahip olduğu üzerine kurulmuş. Çocuklar yetişkinlere göre daha kısa kaydırmalar yapıyor ve tıklama konusunda yetişkinlerle aynı beceriyi gösteremiyorlar.

Çocuk kullanımını saptayıp akıllı cihaz kilitleyen algoritma

Çocuk ve yetişkin kullanımı arasındaki farkları veri haline getirebilmek için, iki üniversite araştırmacıları bir çalışma yapmışlar. 3-11 yaş arası çocuklardan ve 22-60 yaş arası yetişkinlerden oluşan iki grup belirlenmiş. Bu deneklere bir Android akıllı telefon verilmiş. Deneklerden cihazı açmaları ve özel tasarlanmış bir oyunu başlatıp bir süre oynamaları istenmiş. Bu süreç boyunca arka planda çalışan bir program kulanıcıların parmak hareketlerini, ekrana basınç boyutlarını ve tepki sürelerini taramış.

Araştırmacılar topladıkları bu verileri bir algoritma geliştirmekte kullanmışlar. Ortaya çıkan sistem bir akıllı cihaz kullanıcısının çocuk mu yoksa yetişkin mi olduğunu saptamak için tasarlanmış. Algoritma kullanıcı ekranda bir kez parmak kaydırma yaptığında yüzde 84 oranla, üç kaydırma yaptığında ise yüzde 97 oranla doğru saptama yapabiliyor. Bu algoritmanın bir sonraki geliştirme aşaması ise kullanılan cihazın hızölçerinden gelen verileri de eklemek olacak. Çocukların cihaz kullanırken ellerinin daha çok sallanıp titrediği gibi bir gerçeği de sisteme veri olarak girmek istiyorlar.

Şu anda akıllı telefon ve tablet kullanan çocukların kontrolü için, ebeveynler cihazlara özel takip uygulamaları kuruyorlar. Çocuğa cihaz verilmeden önce bu uygulamanın aktive edilmesi gerekli. Ama yeni geliştirilen algoritma sayesinde, gelecekte tüm akıllı cihazlar kullanıcı ayrımı yapabilir hale gelme becerisine sahip olacak. Böylece cihazları otomatik şekilde kilitlemek veya çocukların belli uygulamalara erişimini kısıtlamak kolaylaşacak.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.