btbilgi

Urban Land Institute (ULI) tarafından yayınlanan “The Attractiveness of World-Class Business Districts” (Dünya standardında iş alanlarının cazibesi) konulu raporda dünyanın önde gelen metropollerindeki iş alanları mercek altına alındı. Teknoloji şirketleri ve startup’lar gibi yeni nesil ekonominin öncülerinin beklentileri esas alınarak iş merkezlerinin çehresi ve çevresinin yeni bir değişim geçireceği öngörülüyor. İş merkezleri insanların sabah gidip akşam terkedecekleri, sadece tek bir göreve odaklı durumlarından uzaklaşmaya başlıyorlar.

Araştırma kapsamında ABD, Avrupa ve Ortadoğu, Afrika’nın önde gelen 17 metropolünde ofisleri bulunan şirketlerin üst düzey yöneticileri, gayrimenkul sektörünün önde gelen isimleri ve belediyelerdeki karar vericiler ile birebir görüşmeler yapılmış. Paris, Londra, Amsterdam, Dubai, Frankfurt, New York, Chicago, Sao Paulo, Tokyo, Mumbai, Şangay, Pekin, Johannesburg, Hong Kong ve Singapur’u kapsayan rapor, gelecekte iş merkezlerinin bulundukları bölgelerde nasıl bir değişim yaşanacağına ışık tutması ile dikkat çekiyor.

ULI’nin raporunda yeni nesil iş alanları için dönüşümü tetikleyen 5 trend şu şekilde sıralanmış:

İş merkezleri bulundukları şehirle çok daha iç içe hale geliyor. Büyük global şirketlerin ofis yeri seçimleri, genellikle istikrar, sektöre yakınlık, ulaştırma altyapısı ve bölgedeki işgücünün kalitesi gibi kriterlere bağlı. Ancak bir iş alanının başarısı şehrin ekonomik başarısı ve çekiciliği açısından da kritik önem taşıyor.

Şehirsel iş alanları aslında olmaları gereken yerler haline geliyor. İş alanları, ziyaretçiler, kullanıcılar ve bölge sakinleri dahil olmak üzere geniş bir kitlenin beklentilerine cevap vererek, çalışmak, yaşamak ve eğlenmek için daha işlevsel bir karma haline geliyor.

Esneklik arayışı, maliyet algısını dönüştürüyor. Ekonomik rekabet artık sadece kira ile ilintili değil, artık günümüzde çalışma alanlarının ve yerlerinin yeniden optimize edilmesi gerekiyor. Bölgenin daha cazip hale gelmesi ve yeni yeteneklere ulaşılması açısından iş alanlarına komşu semtlerdeki değişim de büyük önem taşıyor.

Uluslararası şirketler, iş alanlarının başlıca hedef müşterileri olmayı sürdürürken, startuplar da gittikçe bu ekosistemin bir parçası haline geliyor. İş alanları, startup’ları çekmek için girişimcilere hitap eden, esnek kiralama seçenekleriyle birlikte ortak mekan, yaşam kalitesi, farklı ve uygun fiyatlı seçenekler sunmak durumundalar.

“Yüksek Kalite” beklentisi giderek azalıyor. Yeni beklentiler karşılanabilir işletme maliyetleri, daha iyi yerleşim planları, yüksek teknoloji kullanımı biçiminde ortaya çıkıyor. Örneğin Paris Merkezi İş Alanı’nda kişi başına tahsis edilen yüzey 2015’te 19 metrekare iken bugün 10 metrekareye düşmüş durumda. Kiralar ve aidatlar bu eğilime göre düşerken, yeni nesil beyaz yakalıların ortak kullanım mekanı ve arkadaşça iş ortamı beklentisi artıyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.