btbilgi

Yapay zeka sistemleri her geçen sene biraz daha güçlü ve becerikli hale gelmekte. Daha şimdiden dünyanın en zorlu oyunlarında bizi yenebiliyorlar. Muhasebesel ve hukuki belge işlerinde birçok şeyi otomatik yapıyor, hatta chatbotlar aracılığı ile kullanıcılara yoldaş bile olmaya başlıyorlar. Peki yapay zekalar insan kadar zeki olduklarında neler olacak? Fütürist mühendis Ian Pearson o duruma gelmeden önce beyinlerimizi makineler ile birleştirmemiz gerektiğini savunuyor.

Dubai’de düzenlenmekte olan ‘World Government Summit’ etkinliğinde, CNBC tarafından yönetilen bir panelde konuşan Pearson dikkat çekici fikirler ortaya attı. “Yapay zeka insanların çok ötesine geçebilir, hatta insan zekasının milyarlarca katı kapasiteye ulaşma potansiyeline sahip. İnsanlık olarak buna yetişmemiz zorunlu ve bu konuda birşeyler yapmalıyız” diyen Pearson, Elon Musk ve benzer başka fütürist liderlerin söylediklerini destekleyici bir konuşma yaptı.

Pearson konuşmasında “Makinelerin hızla ilerleyecek zekalarını yakalamanın tek yolu, yapay zeka sistemlerini kendi beynimize bağlayıp aynı ileri IQ’ya sahip olmak. Bilgisayarlara direk beyin arayüzleri ile bağlanma yöntemleri geliştirilmeden süperbilgisayarların yaratılmasının güvenli olacağını zannetmiyorum, bu konuda Elon Musk’a katılmaktayım” dedi. Aynı konuda bir uyarı da 2017’deki World Government Summit’de Musk’ın kendisinden gelmişti. Musk bu konuda “Zamanla biyolojik insan zekası ve dijital zekanınn birbirine çok daha yaklaşacağını göreceğiz” öngörüsünde bulunmuştu.

Pearson paneldeki konuşmasında ayrıca gelecekte insanların yapmasına ihtiyaç kalmayacak bazı iş kollarının tamamen yokolabileceğini de söyledi. CNBC dünyanın her ülkesinden devlet görevlileri, endüstri liderleri ve uzmanların katıldığı bu seneki WGS etkinliğinde yapay zeka, robotlar ve bunlara kaybedilecek iş gücünün önemli bir konu olarak tartışıldığını aktarmakta.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.