btbilgi

Kapakta ve hemen aşağıda gördüğünüz fotoğraf, ilk bakışta sadece tuhaf bir cihaz veya bir deneyden bir kare gibi geliyor olabilir. Fakat bu fotoğraf aslında çok özel bir kare ve İngiltere kökenli ‘Mühendislik ve Fizik Bilimleri Araştırma Kurumu’nun (Engineering and Physical Sciences Research Council – EPSRC) düzenlediği yarışmayı kazanmış durumda. Oxford Üniversitesi’nden fizikçi David Nadlinger’in çektiği bu kare, boşlukta hapsedilmiş tek bir atom fotoğrafı.

Hayatın yapıtaşı olan atom ödüllü fotoğrafta görüntülendi
Kaynak: Oxford Üniversitesi

Fotoğraftaki cihazın tam merkezinde pozitif şarj yüklenmiş tek bir Strontiyum atomu bulunmakta. Bu atom iki metal iğne ucu arasında oluşturulmuş özel bir elektriksel alan içinde sabit duruyor. İğne uçları arasındaki mesafe sadece 2 milimetre kadar. Atomu görüntüleyebilmek için Nadlinger ona bir mavi-mor lazer yönlendirmiş. Lazerden çıkan enerji, Strontiyum atomunun tepki olarak foton yaymasını sağlamakta. Bu fotonlar da ışık olarak, bir fotoğraf makinesi sayesinde uzun pozlama ile görüntülenebilmiş.

Hayatın yapıtaşı olan atom ödüllü fotoğrafta görüntülendi
Kaynak: Gizmodo

Atomu iyon tuzağı içinde sabit tutan cihaz bir ultra-güçlü vakum odasında bulunuyor. Cihazın kendisi ise atomu sabitleyebilmek için çok düşük derecelerde soğutulmakta. Nadlinger bu ödüllü fotoğrafı vakum odasını gözlem penceresinden çekmeyi başarmış. Bu fotoğraf konusunda şunları söylüyor: “Tek bir atom parçasını çıplak gözle görebilme fikri, kendi makroskopik gerçekliğimiz ve minik kuantum dünyası arasındaki bağlantıyı direk kurması açısından beni çok etkiledi. Basit bir hesap ile bu görüntüyü yakalayabileceğimi hesapladım ve sakin bir Pazar gününde deneme yaptım. Ödülüm ise bu minik soluk mavi ışık parçası oldu.”

Bu şekilde gerçekleştirilen çeşitli lazer-bazlı atom gözlem deneyleri sadece fotoğraf çekmek için kullanılmıyor tabi. Kuantum deneyleri sayesinde gelişmiş atomik saatler ve kuantum bilgisayarların yaratılması için de çalışmalar yapılmakta.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.