btbilgi

ABD’nin Trump hükümeti 2024 yılı sonunda Uluslararası Uzay İstasyonu için maddi desteği kesmeyi planladığını açıklamıştı. Ama istasyon yapılacak geliştirmeler ve eklerle bir süre daha kullanılabilir durumda olabilir. Peki ABD hükümeti bunu desteklemeyecekse bu senaryo nasıl gerçekleşecek? The Washington Post’un ortaya çıkardığı bir NASA belgesine bakılırsa, ABD hükümeti süresi dolunca uzay istasyonunu özel sektöre satmayı planlıyor olabilir.

Habere bakılırsa bu belgede şu açıklamalar yer almakta: “2025 yılında Uluslararası Uzay İstasyonu’na verilen federal desteğin kesilecek olması, yörüngeden indirileceği anlamına gelmemekte. Özel sektör istasyonun bir kısmını veya bazı özelliklerini gelecekte kullanmak için devir almak isteyebilir. NASA önümüzdeki yedi yıl boyunca uluslararası ticari ortaklıklarını geliştirip, insanlığın düşük Dünya yörüngesindeki kalıcılığını garantilemek için çalışacaktır.”

NASA bu haftaki bütçe toplantılarında hükümetten 2019 yılı için 150 milyon dolar istedi. İstenen bütçenin bir kısmı, gelecek senelerde uzay istasyonunun en uygun ve doğru şirketlere devredilebilmesi için gerekli çalışmaların yapılmasında kullanılacak. ABD şimdiye kadar Uluslarası Uzay İstasyonu için 100 milyar dolara yakın para harcadığı için, bu satış kararına karşı çıkabilecek tarafların olacağı da aktarılmakta. Bu karara karşı çıkanların arasında çeşitli senatörler de bulunuyor.

NASA’nın önünde hazırlaması gerekli çok önemli bir rapor var. Bu rapor istasyonun kullanımının 2028’e kadar nasıl uzatılabileceği konulu. Satış fikrine karşı çıkanlar, önce bu raporun tamamlanması ve ona göre karar verilmesi gerektiğini belirtmekteler. İstasyonun satışı ile ilgili bir başka zorluk çıkartacak taraf da, inşa, kullanım, servis ve bakımında söz sahibi olan ABD’nin proje ortağı diğer ülke hükümetleri. Uluslararası Uzay İstasyonu birçok ülke tarafından beraberce bilimsel amaçlarla kullanıldığı için, özel sektöre devredilmesinin hiç de kolay olmayacağına inanılmakta.

Buna karşın özel şirketlerin istasyonu satın alması ise, sivil uzay yolculukları için büyük bir atlama noktası olarak görev de yapabilir. Her ne kadar bahsedilen NASA belgesinde hangi şirketlerin bunu başarabileceği veya hangilerinin bu kapasitede bir bütçeye sahip olduğuna dair bilgi verilmemiş. Fakat NASA adına istasyonun bakımını yapan Boeing firması, bu iş için her sene 3-4 milyar dolar ödenek alıyor. Böyle bir satınalma gerçekleşecek olursa, Boeing ve SpaceX gibi firmalar için çok önemli bir fırsata dönüşebilir.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.