btbilgi

Dijital teknolojilerin en fazla etki ettiği alanların başında gelen pazarlama dünyası, müşteriyle her kanaldan temas kuran çoklu kanal iletişim anlayışıyla yeni trendler meydana getiriyor. Geleneksel perakende pazarlamanın yanı sıra, dijital, mobil, e-posta, sosyal medya ve içerik yoluyla pazarlama kanallarında gelişen teknolojinin değiştirici etkilerini görmek mümkün. Bu çok kanallı pazarlama yaklaşımı artık Deneyim Ekonomisi diye anılmakta.

Related Digital tarafından yayımlanan “2018 Pazarlama Trendleri Raporu”, markaların ve tüketicilerin 2018’de karşılaşacakları trendleri şu şekilde listeliyor:

Mobil cihazlardan alışveriş norm haline geldi

Sosyal ağların yüzde 90’a varan oranlarda mobil cihazlardan takip edildiği bir çağdayız. E-posta iletişimi ve alışveriş gibi işlemleri de yüzde 50 oranında mobil aygıtlar üzerinden gerçekleştiriyoruz. Mobil bu yüzden pazarlama açısından çok daha cazip bir kanal haline gelmiş durumda. Rapora bakılırsa 2018 yılında sadece mobil cihazlar baz alınarak tasarlanan yeni nesil web sitelerinin ve hizmetlerin ortaya çıktığını göreceğiz.

WhatsApp ve Messenger reklamları geliyor

Raporda 2018 yılı içinde Facebook Messenger ve WhatsApp gibi anlık mesajlaşma uygulamalarının önümüzdeki dönemde bir reklam mecrası olacağından bahsedilmekte. Şirketler artık tüketiciye daha kolay ulaşabilmek için, anlık mesajlaşma ve chatbot gibi yeni nesil teknolojileri devreye alıyor. Yapay zeka da yakın gelecekte dijital pazarlamanın vazgeçilmez araçlarından biri olacak.

Her alışveriş merkezi birer topluluk

Teknoloji devleri geleneksel mağazacılığı bir deneyim merkezine dönüştürmeye çalışmakta. Mağazalar yavaş yavaş sanatsal aktiviteler ve çeşitli atölyeler ile zenginleştirilmiş birer yaşam alanına dönüşmekte. Rapora bakılırsa insanların rahatlayabileceği, arkadaşlarıyla buluşacağı ve hafta sonları yerel sanatçıları dinleyebileceği açık hava plazaları perakende pazarlamanın yeni trendleri arasında.

Influencer Marketing, kanaat önderlerini öne çıkartıyor

Tüketicilerin güven temelli bir bağ kurabildiği kanaat önderi sosyal medya kullanıcılarına ‘influencer’ denilmekte. Bu öne çıkan kişiler toplulukların alışveriş alışkanlıklarına yön vermeye 2018 yılında da devam edecek. Influencer Marketing yöntemi markalar için Z nesli tüketicilerine ulaşmada en etkili yöntemlerden biri kabul ediliyor. Bu yaklaşım sosyal medya üzerinden yapılan pazarlama operasyonlarının temel unsurlarından biri haline gelecek.

İçerik pazarlamada trend daha az ama daha iyi içerik

Çoklu kanal pazarlamanın en kritik bileşenlerinden biri içerik pazarlaması. Bu alandaki araştırmalar, en başarılı blog sahiplerinin artık daha az ve daha dolu içerik yayımladığına işaret etmekte. Rapor markaların yenilikçi hikayelere yoğunlaşarak, bu içerikleri doğru insanlarla buluşturmak için gerekli yatırımları yapmakta olduğunu ifade ediyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.