btbilgi

Alman otomotiv firması Porsche, Leipzig tesisinde yeni açılan inovasyon alanı Inno-Space’de geleceğin kalite yönetimi yaklaşımını tasarlıyor. Şubat ayında bu tesiste geliştirilen ilk proje olan, artırılmış gerçeklik yardımıyla görünüm ve his testinin denemesi gerçekleştirilecek. Bu konseptin yıl sonuna dek üretim süreçlerine entegre edilmesi bekleniyor. Üretim için belirlenen kusursuzluk düzeyinden sapmaların hızla ve güvenilir bir şekilde tespit edilmesini sağlayacak olan bu teknoloji zaman kazandırmanın yanı sıra, analiz kalitesini de kayda değer bir şekilde artıracak.

Porsche için tasarım ve üretimde artırılmış gerçeklik dönemi

Porsche’nin Inno-Space tesisi geliştirilen yeniliklerin fabrikadaki seri üretim süreçlerine aktarılmasını sağlamak için planlanmış. Bu alanda fabrikanın bilgi teknolojileri ortamı sanal şekilde canlandırılmakta. Projeler onaylandıktan sonra kontrollü bir şekilde fabrikaya bağlanarak, geliştirilen yenilikler üretime entegre ediliyor. Bu sistemde uygulama ve süreçleri, kalite kontrol ekibiyle yakın bir işbirliği içerisinde çalışan dahili bir Bilgi Teknolojileri ekibi tarafından geliştiriliyor. Inno-Space şirketin normal faaliyetlerini aksatmadan geleceğin öncü konseptlerinin tasarlanıp test edilmesini sağlayacak. Bu sayede geleceğin kalite yönetimine yönelik inovasyonlar, önce güvenli bir ortamda denenecek.

Bu projeler geliştirilirken birçok üniversite ve genç teknoloji şirketi ile işbirliği yapılmakta. Bu kapsamda Porsche ve Dresden bazlı teknoloji şirketi GTV, artırılmış gerçeklik altyapısını kalite kontrol süreçlerinde teknik bir platform olarak kullanıyor. GTV ayrıca ünlü Alman araştırma enstitüsü Fraunhofer Society ile birlikte çalışarak, görünüm ve his testinde saptanan kusurları üretimin her aşamasında otomobil üzerinde gösteren bir tablet uygulama geliştirmiş.

Porsche için tasarım ve üretimde artırılmış gerçeklik dönemi

Bunun için öncelikle araca ait CAD verileri uygulamaya giriliyor, ardından tabletin kamerası aracın bir parçasına yöneltildiğinde, CAD verileri kameradan alınan görüntünün üzerine yerleştiriliyor. Bu sayede hata ve sapmalar, tablet ekranından görülebilir hale geliyor. Veri tabanında, araçtaki bağlantılar gibi diğer ayrıntılar da yer alıyor. Bu şekilde, CAD görüntüsü gerçek otomobil ile karşılaştırılarak, belirlenen standartlara uymayan bağlantılar kolayca tespit edilebiliyor. Bu sistemin bir diğer avantajı da, test süreçlerinin gerçek zamanlı olarak iş ortakları ve farklı tesisler ile paylaşılabilmesine olanak sağlaması. Aynı zamanda tespit eden kusurlar, tesisin merkezi veritabanında kaydedilerek dünya çapında paylaşılıyor. Tabletlerin ağ bağlantılı olması sayesinde markanın tedarikçileri video konferans yoluyla kalite denetimi gibi çalışmaları çok kısa bir süre içerisinde gerçekleştirebiliyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.