btbilgi

Olimpiyat Oyunları her zaman, yenilikçi teknolojilerin kullanıldığı etkinlikler olarak bilinmekte. Spor karşılaşmalarını daha verimli ve etkileyici hale getirmek amacıyla kullanılan teknolojiler, tüm dünyada sportif standartların değişmesine öncülük etmeye yaramakta. Bilgi teknolojileri bu dev etkinliklerin başarılı bir şekilde düzenlenmesinde çok önemli bir role sahip. Siber suçlular da bunu büyük bir fırsat olarak görüyor.

2018 Kış Olimpiyatları da bu tehlikeden kaçamıyor. Yapılan araştırmaya göre, kritik altyapılardan sağlık hizmetleri ve çevresel konulara kadar birçok şey risk altında. Daha parlak bir gelecek için tüm bu unsurların düzgün bir şekilde yönetilmesi gerekmekte. Kaspersky Lab’den verilen bilgiye göre, olimpiyatlar 200 bin çalışanın her iki yılda bir, 4 milyar müşteriye yeni bir alanda 7/24 hizmet verdiği bir işletme gibi düşünülebilir. Bu işletmenin herhangi bir yerindeki açık, tüm sistemin bütünlüğünü ve itibarını tehdit edecek yasadışı operasyonlara dönüşme potansiyeline sahip.

Geçmiş Olimpiyat etkinliklerinde buna benzer şeyler yaşanmış. 2008 Pekin Oyunları esnasında yaklaşık 190 milyon siber saldırı (günde 12 milyon adet) yapıldığı rapor edilmiş. 2012 Londra Oyunları’nda siber suçlular etkinliğin resmi web sitesine 200 milyondan fazla başarısız saldırı gerçekleştirmiş. 2014 Soçi Olimpiyatları’nda 322 milyon saldırı tespit edilirken, 2016 Rio Olimpiyatları’nda ise bu sayı 570 milyona ulaşmış durumda. Japonya ise 2020 Olimpiyatları’nda BT altyapısını siber saldırılara karşı korumak için sıkı önlemler almayı planlıyor. Son üç olimpiyatta yaşanan ortalama artış göz önünde bulundurulduğunda, 2020 Olimpiyatları’nda siber saldırıların yüzde 57 oranında artacağı tahmin ediliyor.

Siber suçlular olimpiyatların resmi web kaynakları gibi görünen sayfalar oluşturup sahte bilet satabilir veya etkinliklere katılmak isteyenlerin kişisel verilerini toplayabilirler. Etkinlik dönemlerinde spam e-posta sayısında da büyük artışlar yaşandığı belirtiliyor. Bu e-postalarda kullanıcılara otel rezervasyonu veya seyahat organizasyonu gibi konularda yardım teklif edilen dolandırıcılık yöntemleri kullanılmakta.

Etkinliklerin yapıldığı tesisler de hacker saldırılarından uzak kalamıyor. Akıllı ulaşım sistemlerinden atıkların geri dönüşümüne, misafir hizmetlerine ve hatta ‘köy robotlarına’ kadar etkinliğin her alanında farklı teknolojiler kullanılmakta. Siber suçlular bu durumu, sosyal mühendislik yöntemleri ile çalışanları hassas bilgileri vermeleri amacıyla kandırmak için kullanabiliyorlar. Akıllı şehir kavramının önemli parçaları olan Nesnelerin İnterneti ve yapay zeka gibi teknolojilerin güvenliği özellikle çok önemli hale gelmekte. Veri analitik sistemleri ve altyapı gibi fiziksel teknolojilerin siber saldırıların hedefi haline gelmesi de olası.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.