btbilgi

Son yılların en büyük akıllı cihaz trendlerinden biri herhalde mesajlaşma uygulamaları olsa gerek. WhatsApp ve iMessage bu konuda en büyük isimlerden ikisi. iMessage’ın diğerlerine göre avantajı Apple’ın tüm ekosisteminde kesintisiz ve sorunsuz kullanılabiliyor olması. Facebook’un WhatsApp’ı ise dünya çapında popüleritesi ile önde gidiyor. Bu iki lider uygulamaya karşı, Apple’ın en büyük en büyük rakibi Google bir türlü kalıcı bir alternatif getiremedi.

Google kendi Android mobil işletim sistemi için iMessage benzeri uygulamalar yerleştirmeye çalışmadı değil. Fakat aynı anda çok fazla iletişim kanalı yaratmaya çalışan ve denemelere bayılan bir şirket olduğu için bir türlü bunları konsolide edemedi. Bunların arasında Android Messages ve Google Hangouts gibi servisler var. Gmail’in kendi içindeki mesajlaşma sistemi de, daha başarılı alternatifler bulunduğu için istendiği kadar aktif kullanılmamakta.

Android Police sitesinin bir haberinde bu durumun değişebileceğine dair bir bilgi veriliyor. Android Messages uygulamasının yeni bir güncellemesi içinde, Google’ın bir masaüstü versiyon üzerine çalıştığı yönünde ipuçları bulunmakta. Bu servis bir web arayüzü olarak işlev görecek ve aynı Web WhatsApp ya da Allo gibi çalışacak. Yani bir Android akıllı telefon ile senkron şekilde, tüm mesajlarınızı gün içinde çalıştığınız bilgisayarda da görüp kullanabileceksiniz. Google’ın bu projesinin kod ismi “Ditto” ama kullanıcılara sunulacağı zaman ismi büyük ihtimalle değişecektir.

Bunun dışında bu servisin, Google’ın yaymaya uğraştığı kendi RCS mesajlaşma (Rich Communication Services) altyapısından da özellikler taşıyabileceği ifade ediliyor. Bu sistem SMS metin mesajlaşmanın daha ileri bir aşaması olarak kabul edilmekte. Bu altyapı sayesine metin mesajlaşma servislerine online ürün satınalma veya para transferi gibi özellikler eklenebilecek. Akıllı telefon ve PC arayüzü senkronu aynı Web WhatsApp’ın yaptığı gibi bir QR kodu okutmak ile mümkün olacak denilmekte. Bir kez senkron gerçekleştikten sonra, tüm SMS/MMS ve büyük ihtimalle RCS mesajlar bu arayüz üzerinden idare edilebilecek.

Bu hizmetin kullanıcıları iMessage veya WhatsApp’dan uzaklaştırıp, kendi tarafına çekip çekemeyeceğini ise yakında göreceğiz gibi. Henüz Google tarafından resmi bir açıklama yapılmadığını da hatırlatalım.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.