btbilgi

Hem günümüzün, hem de geleceğin en önemli tıbbi konularından biri yapay organlar. Biyomekanik protezler ve üç boyutlu yazıcılarla basılan kalpler gibi yenilikçi çözümler çok ilgi çekiyor. Bunların arasında en ilginç ama en az bahsedilen alanlardan biri yapay deri. Bu konudaki araştırmalar yanık kazaları gibi vakalarda insan hayatını kurtaracak çözümlere bizi götürecek. ABD’deki Colorado Boulder Üniversitesi’nden bir grup araştırmacı, yenilikçi elektronik deri çözümleri ile ileri bir adım daha atmamızı sağlamış durumda.

Araştırma ekibinin geliştirdiği ince film şeklinde yapay deri, üzerinde çeşitli sensörler barındırmakta. Bu sensörler bulunduğu bölgedeki vücut ısısını, basıncı, nem miktarını ve hava geçişini ölçebilmekte. Bu veriler de derinin iyileşme sürecinde ne durumda oluğunu saptamak için analiz ediliyor. Bu türden ölçümler yapmak amacıyla tasarlanmış çok çeşitli cihazlar var ama çoğu işi bittiğinde veya bozulduğunda elektronik çöp halinde çevreye zarar verecek atıklara dönüşmekte.

İşte elektronik deri projesinin bu yönde iki büyük yeniliği mevcut. Birincisi kendi kendini tamir edebilmesi. Araştırmacılar piyasada bulunabilecek üç farklı bileşiği alıp bunları belli bir biçimde karıştırmışlar. Üzerine de kendini yeniden yapılandırıcı özellik için gümüş nanopartiküller eklemişler. Elektronik deri kesilecek veya yarılacak olursa, bölünmüş iki tarafı bir araya getirmek yetiyor. İki kopuk parçadaki moleküller hızlıca birleşerek ana yapının tekrar oluşmasını sağlıyorlar. Bu arada bölünen devreler de kendi kendine tamir olabiliyor.

Elektronik deri için ikinci müthiş özellik ise geri dönüştürülebilir olması. Eğer bir parça tamamen kullanılmaz hale gelirse veya kendi kendini tamir edemezse yine de çöpe atmıyorsunuz. Özel geliştirilmiş bir solüsyona sokuyorsunuz ve materyal kendi kendine çözünüp sıvı bir forma geçiyor. Bu sıvıyı da alıp yeni bir deri parçası için kullanmak mümkün. Araştırmacılardan Jianliang Xiao, “Bu cihaz geride hiçbir atık bırakmayacak şekilde tasarlandı. Hedefimiz bu alandaki elektronik ürünlerinin tamamen çevreye saygılı bir hale gelmesini sağlamak. Her gün çevresel atık problemleri ile yüzyüzeyiz. Çevreyi ve doğayı hem  kendimiz, hem de gelecek nesiller için sağlıklı tutmalıyız.” diyor.

Bu buluşun sadece tıp alanında değil, akıllı giyilebilir kıyafetler, elektronik devreli kumaşlar ve robotik deri projelerinde de çok işe yarayacağına inanılmakta. Çalışmanın bilimsel raporunu “Science Advances” jurnalinde bulabilirsiniz.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.