btbilgi

Türkiye Vodafone Vakfı’nın dijital geleceğe hazır nesiller yetiştirilmesi hedefiyle, Habitat Derneği işbirliğiyle hayata geçirdiği “Yarını Kodlayanlar” projesi devam etmekte. Aralık ayında Düzce’de başlanan Karadeniz eğitimlerinde, şimdiye kadar yaşları 7-14 arasında değişen toplam 100 çocuğa kodlama eğitimi verilmiş durumda. Düzceli çocuklar bir yandan programlama hakkında fikir sahibi olurken, yaratıcılıklarını da ortaya çıkaracak çalışmalar yapıyorlar. Yarını Kodlayanlar programı boyunca Karadeniz Bölgesi’nde toplam 1.100 çocuğa ulaşılması hedefleniyor.

Yarını Kodlayanlar projesi kapsamında Türkiye’nin dört bir yanında çocuklara verilen kodlama eğitimi ile, Nisan 2018 itibariyle 30 ilde 11 bin 500 çocuğa ulaşılması planlanmakta. Projeye geçen yıl Suriyeli çocuklar da dahil edilmeiş; Şanlıurfa, İstanbul ve Kilis’te toplam 750’ye yakın Suriyeli çocuğa ulaşılmış. Projenin kapsamında Mart 2018’e kadar kodlama eğitimlerinin verileceği iller ise şu şekilde: İstanbul, Balıkesir, Kocaeli, Edirne, Bursa, Manisa, Afyon, Denizli, İzmir, Aydın, Antalya, Mersin, Adana, Samsun, Trabzon, Malatya, Rize, Şanlıurfa, Siirt, Mardin, Gaziantep, Kars, Erzurum, Elazığ, Erzincan, Ankara, Kayseri, Konya, Eskişehir, Sivas.

Proje boyunca çocuklara gönüllü eğitmenlerin yönetiminde programlamaya giriş, uygulama yapma, hikâye oluşturma ve oyun yapma gibi konularda teorik ve uygulamalı eğitim verilmekte. Kodlama eğitimlerinde dünyanın en iyi teknik üniversitesi olarak tanınan MIT’nin (Massachusetts Institute of Technology) çocuklara yönelik geliştirdiği temel kodlama programı Scratch kullanılıyor. Ayrıca Yarını Kodlayanlar eğitim programında, Nesnelerin İnterneti (IoT) uygulamalarının kodlanmasına yönelik Arduino eğitimleri de bulunmakta.

Dijital dünyanın “lisan”ı olarak kabul edilen kodlama, çocukların yaratıcılıklarını geliştiriyor ve onlara yenilikçi düşünmenin kapılarını açıyor. OECD’nin dijital ekonomi konulu son raporuna göre 3 çocuktan 2’si bugün bilinmeyen mesleklere sahip olacak. Gelecekte robot veterinerliği, holoportasyon uzmanlığı, etik hacker’lık, duygu tasarımcılığı, bilgi madenciliği, yapay organ imalatçısı ve rüya gerçekleştiriciliği gibi meslekler ortaya çıkacak. Kulağa ütopik gelen bu meslekler 20 yıl içinde şirketlerdeki yerini alacak. Bu yeni mesleklerin temelinde ise kodlama olacak.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.