btbilgi

Trafikteki araçların yarattığı kirliliğin büyük bölümü yakıt yakımından çok, yol, lastik ve fren aşınmasıyla oluşuyor. Almanya’nın Baden-Württemberg eyaletinin çevre müdürlüğüne göre, frenler ve lastikler araç sürüşüyle ilgili emisyon partiküllerinin yüzde 32’sinden sorumlu. Bunların yaklaşık yarısı da fren tozundan oluşmakta. Bu nedenle, fren tozunun belirgin bir oranda azaltılması özellikle şehirlerde olmak üzere havayı iyileştirmek için şart. Bosch firmasının geliştirdiği iDisc isimli yenilikçi disk fren ürünü, buna kalıcı bir çözüm getirmeyi hedefliyor.

Geleneksel fren diskine kıyasla, iDisc yüzde 90’a kadar daha az fren tozu oluşumuna neden olmakta. Bu ürünü benzersiz hale getiren şey, yalnızca Bosch tarafından sunulan tungsten karbür kaplamasında yatıyor. Bu teknoloji geleneksel dökme demir fren diskine dayanıyor. Geleneksel bir diskin iDisc’e dönüşmesi için sürtünme yüzeyi kaplanmadan önce mekanik, termal ve galvanik olarak işlemden geçmesi gerekli. Bu işlemler Bosch araştırmacıları tarafından çok uzun yıllar boyunca denemeler ve araştırmalar sonucunda geliştirilmiş.

iDisc: Bosch’dan otomobillere temiz frenleme inovasyonu

iDisc’in yarattığı fren tozunda çarpıcı düzeydeki azalmaya ek olarak, karbür kaplama daha yüksek çalışma güvenliği sağlıyor. Tekrar edilen frenleme manevralarının ardından, araçların durma gücünde azalma oluşmakta. Bu diskin frenleme performansı ise, özellikle fren gücünün azalması söz konusu olduğunda bir seramik freninkine benzemekte. iDisc aynı seramik fren diskleri gibi son derece stabil ve yavaşlama performansında az miktarda kayıp oluşuyor. Aşınmanın da belirgin düzeyde kaldığı gözlemlenmiş. Karbür kaplamanın gücüne bağlı olarak, iDisc’in servis hayatı normal bir fren diskine kıyasla iki misli daha yüksek. Ayrıca sürtünme yüzeyinde izler ve paslanmanın yarattığı olumsuz etkiler minimum düzeyde kalmakta.

Teknik kısmı çok etkileyici ama bir ürünün satması için belli bir fiyat/performans seviyesini de yakalaması zorunlu. Fiyat açısından bakıldığında iDisc normal bir dökme demir diskten yaklaşık üç misli daha pahalı. Buna karşın ileri teknoloji ürünü seramik fren disklerinden üç kat daha ucuz. Bu özel disklerin üretimi arttıkça, fiyatının düşmeye devam edeceği rahatlıkla söylenebilir. Bosch resmi açıklamasında sırf otomobiller için fren disklerine olan talebin, 2016’da dünya genelinde 330 milyon adedi aştığını aktarmakta. Yani fren disklerine önümüzdeki on yıllarda da ihtiyaç duyulacak. Çevreye zarar vermeyen temiz bir alternatife geçme zamanı geldi gibi görünüyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.