btbilgi

Elektrikli otomobilleri üretmek, otomotiv firmaları için mobilitenin geleceği denkleminin sadece bir kısmı. Ürettikleri araçların satılması, popüler olması ve kullanılması da lazım. Sırf bu yüzden tüm üreticiler farklı firmalar ile beraber çalışarak dünya çapında ağlarını ve etkilerini artırmaya uğraşmakta. Buna örnek olarak Renault-Nissan-Mitsubishi ittifakının, Çin kökenli özel online taksi devi Didi ile yaptığı anlaşmayı gösterebiliriz.

Renault-Nissan-Mitsubishi üçlüsü yaptıkları ortak açıklamada önümüzdeki 5 sene içinde 12 yeni elektrikli araba modelini piyasaya sunacaklarını söylemişlerdi. 2017 Frankfurt Motor Fuarı’nda yapılan açıklamanın ardından, şimdi de bu modellerin paylaşımlı araç ve özel taksi sektöründe kullanımına yönelik bir gelişme geldi. “Çin’in Uber’i” de denilen mobilite firması Didi ile bir iyi niyet anlaşması imzalayan üçlü, Çin pazarına bu şekilde sağlam bir giriş yapmaya niyetli.

Didi firması 2017 sonunda 2 milyon araçlık ağında 260 bin elektrikli araç bulunduğunu belirtmişti. Bu araçları desteklemek için yeni bir şarj ağı da oluşturduğunu aktaran firma, Renault-Nissan-Mitsubishi üçlüsünden önce de araç yelpazesini genişletmek için eskiden SAAB olarak bilinen yeni NEVS ile bir anlaşmaya gitmişti. Firma 2020’ye kadar elektrikli araç filosunu 1 milyon adete yükseltmeyi planlamakta.

Renault ittifakı ve Didi’nin konuştuğu tek konu elektrikli arabalar değil. Buun yanında yakın geleceğin trendi olacak otonom araçlarla ilgili de ortak çalışmalar yapıması mümkün gibi gözüküyor. Önümüzdeki birkaç sene içinde elektrikli ve yapay zekalı otomobiller sektöründe büyük ortaklıkları daha çok göreceğimize eminiz.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.