btbilgi

Yakın gelecekte yapay zeka ve robotların işleri elimizden alacağına dair, üstüste çok karamsar raporlar görmekteyiz. Bunlardan en yenisi danışmanlık ve finans denetleme şirketi PricewaterhouseCoopers’dan (PwC) geldi. PwC raporuna bakılırsa şu an ve 2030’ların ortası arasında üç büyük otomasyon dalgası yaşanacak. Şu anda bu dalgaların birincisindeyiz ve oluşacak iş gücü kayıpları ilk olarak kadın çalışanları vuracak denilmekte.

Raporda belirtilen ilk otomasyon dalgası “algoritma” üzerine ve 2020’lerin ortasına kadar sürecek. Küresel iş gücünün yüzde 2-3 kadarının bu dalgadan direk etkileneceği tahmin edilmekte. PwC bu oranın dünya çapında 200 bin kişi civarında bir etkisi olacağını varsaymakta. Toplam oran ilk dalgada düşük, fakat sektörel bazda oranlar çok daha yüksek saptanmış. Mesela ilk dalgada finans sektöründe otomasyona kaybedilen işler yüzde 6-8 arasını bulabilir. Bu sektörde devamlı tekrarlanan ve basit hesaplamalar gerektiren memurluk görevlerinin yapay zekaya aktarılması çoktan başladı bile. Özellikle kadın çalışanların büyük ölçüde bulunduğu finans ve hukuk gibi sektörlerdeki kadın çalışanların, işlerini ilk kaybedecekler arasında olacağı öngörülmüş.

Otomasyon ile oluşacak iş kayıplarından en çok kadınlar etkilenecek
Kaynak: PwC

2020’lerin sonuna dek süreceği tahmin edilen “artırılmış teknolojiler” (augmentation) dalgası insan bazlı iş gücünün yüzde 20’sine mal olabilir. Bu otomasyon dalgasında robotlar, dronelar ve yarı-otonom makinelerin yükselişini göreceğiz. Özellikle lojistik, taşıma ve güvenlik gibi sektörlerde büyük etkilerini göreceğimiz ikinci dalga, sadece kadın değil ama düşük eğitimli tüm çalışanları şiddetli şekilde vurabilir denilmeke.

Üçüncü dalga olan “otonom” (autonomy) ile iş gücü kaybı yüzde 30’lara çıkabilir. PwC bu dalgada yapay zekanın çoklu kaynaklardan topladığı verilerle kendi başına karar verebilecek seviyelere geleceğini tahmin etmekte. Hatta belli iş kollarında insan girdisi olmadan fiziksel görevlerin tamamen yapay zeka tarafından başlatılması ve gerçekleştirilmesi de mümkün. Bu dönemde otonom arabalar ve robotlar günlük hayatta normal hale gelmiş olacak. Bu dalga sırasında erkeklerin egemen olduğu birçok sektör daha fazla etkileneceği için, eğitimsiz erkek çalışanların iş kaybetme oranlarında yükselmeler oluşma ihtimali büyük.

Otomasyon ile oluşacak iş kayıplarından en çok kadınlar etkilenecek
Kaynak: PwC

PwC’nin raporunda Türkiye için yapılan tahminler küresel oranlarla paralel ilerliyor. Tahminlerde üçüncü dalgada otomasyona genel iş gücü aktarımının yüzde 33 civarında olacağı gösterilmekte. Erkeklerde bu kayıp yüzde 36’ları bulurken, kadınlarda yüzde 19 civarında. Üniversite mezunlarının iş gücü kaybı yüzde 7 seviyelerinde kalırken, lise eğitimlilerin yüzde 35 civarı işlerini otomasyon dalgalarına kaybedecek. Eğitimsiz veya çok düşük eğitimli çalışanlarda ise bu oran yüzde 38’e varıyor.

Alphr sitesi PwC’nin verdiği kötü haberlerin yanında, olumlu ve umutlu yorumlar da yaptığını hatırlatıyor. Katmanlardan oluşan otomasyon dalgaları sayesinde genelgeçer refahın ve maddi kaynakların hızla yükseleceği de raporda anlatılmakta. Oluşacak ek maddi kaynakların farklı alanlara aktarımı gerçekleşirse, otomasyondan etkilenmeyecek iş kollarının hızla yükselmesi ve insan çalışanların büyük bölümünün yeni eğitimlerle farklı işlerde çalışması mümkün olacak.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.