btbilgi

Bireyler için özel programları olan sigorta firması Aflac, maskot ördeğini parlak bir fikirle çok işe yarayan bir oyuncağa çevirmiş. “My Special Aflac Duck” ismindeki bu oyuncak, kanser tedavisi görmekte olan çocuklara yardımcı olmak için tasarlanmış. Günümüzde alındıktan sonra kullanımayan veya olması gerektiği gibi işe yaramayan tonla “akıllı” cihaz ve oyuncak görüyoruz. Fakat bu ördek aralarından sıyrılmayı başarıyor.

Bu oyuncak kanser tedavisindeki çocukların oyun ve sevgi ile sıkıntılarını aşması konsepti üzerine üretilmiş. İnteraktif akıllı Aflac ördek çocuklarla dansediyor, onlarla sanal olarak yıkanabiliyor ve beslenebiliyor. Ördek okşandığı zaman tepki veriyor ve mutlu sesler de çıkartıyor. Ama oyuncağın en güzel özelliklerinden biri kalp atışı, şarkı söyleme ve derin nefesler alma ile çocukları sakinleştirebilmek olsa gerek.

Çocuklar kendi tedavileri sırasında onlara bakıldığı gibi, onlar da ördeklerine bakıyor ve daha güçlü bir sorumluluk duygusuna da sahip oluyorlar. Oyuncak internet bağlantısı ve akıllı telefon uygulaması ile ebeveynlerin çeşitli ortam sesleri ve müzikler çalmasını sağlamakta. İki ördek yanyana gelince vaklayarak birbirileri ile konuşabiliyorlar bile. Bu da kanser tedavisi sırasında sosyal etkileşimleri zayıflayan çocuklara ek moral için düşünülmüş.

Aflac firması 22 yıl önce kurduğu bağış ve yardım kuruluşu sayesinde, şimdiye kadar kanserli çocuklara 120 milyon dolarlık destekte bulunmuş. 18 ayda, 4 patent ile geliştirilen ördek oyuncak da bu çabanın bir parçası. Aflac Kanser Merkezi’nin ABD çapında düzenlediği ‘Duckprints’ kampanyası ile kendi Wikipedia sayfasına ve Facebook’da 700 bin takipçiye ulaşmış. 2018’in Ocak ayında Las Vegas’da düzenlenen CES 2018 tüketici elektroniği fuarında ‘Best of Innovation in the Tech For A Better World’ (Daha iyi Bir Dünya İçin En İyi Yenilikçi Fikir’ ödülü alan ördek oyuncak, ABD’de çeşitli çocuk kliniklerinde ücretsiz olarak çocuklara veriliyor. Bu kampanyanın tüm masrafları ve ördeklerin maliyeti toplanan bağışlarla karşılanmakta.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.